- Maso nakrájíme, kližku zbavíme jen těch nejtlustších blan, aby maso bylo čisté, ale pozor, ty prorostlé blanky jsou velmi důležité pro chuť a konzistenci guláše. Nezaměňujte za jiné maso, chce to prostě luxusní kližku a na tu je dobré si najít luxusního řezníka.
- Cibuli dáme zpěnit na sádlo, zasypeme trochou mleté papriky (pozor, dál už ale cibuli nepěníme, paprika by zhořkla) a hned na cibuli dáme rychle opéci nakrájené maso. Jen ho zatáhneme ze všech stran, skutečně nepečeme, přidáme všechno koření a dáme pomaloučku dusit tak, že maso zalijeme vývarem z hovězích kostí (v nouzi i vodou) tak, aby bylo maso ponořené. Přikryjeme pokličkou a dusíme asi 120 minut. Důležité je nechat tento guláš během dušení několikrát přichytit - ne spálit - ale chytit dole, že musíte trochu odškrabovat, jen tak získá ten svůj specifický šmak. Proto doporučuji míchat a dolévat vodu jen tak 1x za půl hodiny.
- Po dvou hodinách dušení zdvojnásobíme množství vody a už pak nedoléváme, vaříme 30 minut, pořád pod pokličkou, pomaloučku (tahem).
- Mezitím si nastrouháme perník. Ten do guláše zavaříme a vaříme dále tahem posledních 30 - 60 minut. Pozor, v této fázi je třeba častěji míchat, a už určitě nepřichycovat! V této fázi teprve finálně guláš dosolíme, ale můžete přidat více gulášového koření, pokud se vám zdá slabý.
Dlouhá doba varu guláše způsobí, že cibule víceméně zkapalní, takže guláši není vidět. Kdo má cibuli rád, může si navrch nakrájet kolečka čerstvé cibule. Soutěžní český guláš je nejlepší s chlebem z pivního těsta, který v mé kuchařce už máte k dispozici. Uleželý do druhého dne je absolutně nejlepší, chutě mají čas se propojit.