Jestliže se rozhodneme pěstovat brambory na vlastních zahradách, pak bychom si měli nejprve zajistit informace o správné sadbě brambor. Právě sadba je zárukou pozdější dobré sklizně brambor.
Certifikovaná sadba by měla být použita v každém případě, jinak hrozí to, že si zahrádkář zamoří půdu nebezpečnými chorobami a škůdci. Ty se pak přenášejí právě hlízami.
Hlízy bychom měli sázet do řádků vzdálených 75 cm od sebe. Z každé strany musíme mít místo na zahrnutí zeminy. Hustotu volíme podle sklizně brambor, u ranných můžeme sázet hlízy hustěji. Ale pozor, připravením více řádků blízko sebe nezajistíme větší množství brambor. Při výběru hlíz se orientujeme podle toho, k jaké konzumaci budeme později brambory používat. Jde-li o polohu pro pěstování brambor, tedy v jaké nadmořské výšce se bramborám nejlépe daří, pak možná záleží jen na extrémně zvláštních klimatických podmínkách. Přesto není lokalita tím rozhodujícím ukazatelem při pěstování brambor, pokud se však nerozhodneme pro těžko dostupné místo, např. na našich nejvyšších horách.
V běžné praxi se již krájení hlíz neprovádí. Dříve ano, sadbové hlízy se krájely, korunky se sázely a spodní části brambor se vařily na krmení. Dnes se přihlíží k možnému riziku přenosu chorob mezi poraněnými hlízami. Je však vhodnější sázet drobnější sadbu, která zaručí ve výsledku sice v menším množství, ale větší hlízy brambor. Naopak velké sadbové hlízy dají mnoho malých brambor. Normou jsou však hlízy o příčném průměru 35 - 55 mm.
Rozhodneme-li se pro experimentování, jsou zde některé možnosti pro pěstování brambor.
Připravíme si půdu obohacenou hnojivem nebo kompostem a dobře ji nakypříme a uhrabeme. Přikryjeme ji černou fólií, ve které vytvoříme otvory ve tvaru kříže. Pod otvory 30 - 40 cm od sebe vzdálených uděláme jamku a vložíme do ní naklíčenou hlízu. Tu pak zahrneme a přiklopíme nastřiženými cípy. Přibližně po 15 dnech začne rostlina cípy nadzvedávat.
Na uhrabaný záhon položíme řádek posekané trávy. Vrstva trávy by měla být asi 20 - 30 cm silná. Na ni pak klademe naklíčené hlízy tak 35 cm od sebe do důlků, které vytvoříme vmáčknutím do trávy. Hlízy pak přikryjeme kompostem a přidáme další vrstvu trávy. Postupně musíme přidávat další vrstvy trávy podle toho, jak se během vegetace původní podestýlka slehává. Hlízy musí být vždy přikryté. Dáváme však pozor na to, abychom nepolámali natě, proto přidáme nad každý trs trochu zeminy.
U tohoto způsobu pěstování vlastně brambory rostou nad úrovní země ve vyvýšených záhonech obehnaných bedněním. Takto pěstované brambory častěji zavlažujeme.
Ať už se rozhodneme pro jakýkoliv způsob pěstování brambor, je důležité pamatovat na původní kvalitní sadbu, ale i na to, jak budeme s výsledkem svého pěstování dále nakládat. Určitě však bude velmi potěšitelné, jakmile se při prvním vykopávání brambor z řádků objeví žlutavé hlízy na čerstvé zemině. Vlastní nové brambory pak budou chutnat všem, kterým je u jídelního stolu nabídneme.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena