Pokud uvažujeme o dalším zpracování zakoupeného mraženého listového těsta, pak jde o zcela jednoduchou přípravu sladkého či slaného pohoštění k odpolední kávě.
Jestliže však alespoň jedenkrát vyzkoušíme listové těsto připravit doma, a pak teprve dále zpracovat, poznáme, že jeho příprava není zdaleka tak jednoduchá. Vyžaduje několikrát překládat a válečkem vyvalovat dobře připravené těsto. Při následném pečení zároveň pochopíme, proč jsou výrobky z listového těsta chutné a tak oblíbené. Jeho další úprava - plnění a pečení není tak náročná a v závěru slibuje voňavou pochoutku.
Výroba listového těsta probíhá na speciálních linkách. Při výrobě dochází k opakovanému vyvalování a překlápění těsta. Tento proces se nazývá laminace a dovoluje vytvořit až 80 tenkých vrstev v jednom těstovém plátu. Při následném pečení je kvalita těchto vrstev, jejich tloušťka a vyrovnanost stěžejním faktorem pro dosažení správného výsledku.
Z listového těsta se vyrábí široká škála produktů. Jsou to různě plněné záviny, řezy, rolky, hřebeny, koláče, apod. Konkrétně jsou k dostání v našich obchodech např.:
Ve Francii a Itálii patří mezi nejpopulárnější pečivo z listového těsta bezpochyby croissant, ale oblíben je i u nás. Croissant (čti kruasán) je pečivo francouzského původu. Znamená francouzsky půlměsíc, proto jeho zahnutý tvar. Je vyroben z kynutého listového těsta a může být plněný různými druhy náplně ve sladkých nebo slaných variantách.
Historie croissantu není přesně známa, ale první odhady odkazují na polovinu 19. století. Místem, kde se croissant poprvé vyrobil, byla rozhodně Francie. Mezi odborníky je však rozšířena teorie, která jako místo původu označuje Maďarsko. Podle legendy byl první croissant upečen v r.1686 neznámým pekařem. Ten totiž upozornil obranu Budapešti na přicházející Turky, kteří v té době obléhali město. Pekař se stal přes noc hrdinou, ale jediné, co žádal jako svou odměnu, bylo právo upéct speciální pečivo na počest záchrany města, které vytvaroval do půlměsíce. Ten byl a je symbolem islámu. Pečivo mělo tak symbolizovat, že obyvatelé Budapešti snědli své obléhatele.
Z listového těsta se připravují tedy nejen již zmíněné koláče a sladké či slané záviny. Těsto je vhodné i jako základ pro zákusky plněné různě ochucenými krémy a pudinky, případně šlehačkou (kremrole, kornouty, šátečky), ale i pro řezy zdobené ovocem a želé, naplněné sladkým tvarohem. Z listového těsta se také pečou pouhé jednoduché tvary sypané kmínem, solí či mákem, které jsou velmi vhodné k různým nápojům při zvláštních příležitostech. V každém případě ochutnávka všech rozmanitých produktů z listového těsta stojí za pozornost.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena