Hledáte-li netradiční dárek k narozeninám nebo výročí, již nehledejte. Slámové víno je trefou do černého.
Slámové víno se opravdu hodí především pro zvláštní příležitosti, vždyť jeho cena, která se pohybuje okolo 600 Kč za láhev o objemu dva decilitry, určitě nenabádá ke každodenní konzumaci. Jedná se o velice koncentrovaná, sladká vína. Přízvisko "slámové" pochází ze způsobu sušení, které u tohoto vína nejčastěji probíhá na slámě.
První slámové víno bylo prý vyrobeno již 800 let před našim letopočtem ve Středomoří. Principem výroby je nechat z hroznů nejprve odpařit část vody, aby se zvýšil podíl cukru. Proces výroby je již stovky let stejný. Je obdobný jako u španělského sherry nebo ledového vína, ale slámové víno se dá vyrábět i v jižněji položených regionech.
Hrozny se sklízí velmi vyzrálé na přelomu října a listopadu. Sbírají se ručně a poté se suší v bednách vystlaných slámou, na rohožích nebo jsou zavěšeny na trámech. Místnost musí být suchá, chladná a dobře větraná. Takto se víno ponechá více než 3 měsíce. Vyplatí se však hrozny průběžně kontrolovat, zda nebyly napadeny hnilobou, jinak by byla znehodnocena celá úroda.
Za čtvrt roku odpočinku se obsah cukru zvýší na 1/5 hmotnosti a hrozny získají meruňkové aroma. Výlisnost slámového vína se pohybuje okolo 20%. Kvasný proces po vylisování moštu trvá několik týdnů. Během kvašení stoupne množství alkoholu na 12 - 15%. V sudech pak víno dozrává až 2 roky. Následně se provádí lahvování do nádob o objemu 0,2 či 0,35 l, víno je zašpuntováno kvalitním korkem. Slámová vína jsou svými vlastnostmi, zejména obsahem alkoholu a příznivým poměrem zbytkového cukru a kyselin, vhodná k desítkám let archivace.
Nejvhodnější jsou zdravé odrůdy s cukernatostí mezi 20 až 25 stupni normovaného moštoměru, které před lisováním dosáhnou 40 stupňů normovaného moštoměru, laicky řečeno, ve 100 litrech moštu bude přítomno 40 kilogramů přírodního cukru.
Nejvíce se v tomto směru u nás osvědčily odrůdy Cabernet Sauvignon, Frankovka a Rulandské modré. Ve francouzském Savojsku se slámové víno vyrábí především ze Chardonnay a Pinot blanc.
V Čechách nová tradice výroby slámového vína vznikla v roce 1999, od roku 2000 jsou podmínky jeho výroby stanoveny ve vinařském zákonu. Podle § 19 novelizovaného zákona 321/2004 Sb. je slámové víno zařazeno mezí přívlastková vína a smí se vyrábět jen z hroznů, které byly před zpracováním skladovány na slámě či rákosu nebo byly zavěšeny ve větraném prostoru po dobu alespoň tří měsíců a získaný mošt musí mít nejméně 27 stupňů normovaného moštoměru.
Svou cenou a delikátní chutí je opravdu stvořené pro zvláštní příležitosti. Nejlépe se chuťově doplňuje se sladkými dezerty, rybami, plody moře, plísňovými sýry a zvěřinou.
Neprohloupíme ani se zakoupením vína do zásoby, slámové víno se jistě stane ozdobou naší soukromé vinotéky.
Když se pije burčák: K zakousnutí si dopřejte českou klasiku
A je to tady! Už pár dní si můžete dopřát pravý český burčák, doslova poklad podzimu. Jak poznat ten pravý? A hlavně, co si při popíjení burčáku dopřát k zakousnutí?
Husa pečená na kmínu
(doba přípravy )
Svatomartinská pečená husa
(doba přípravy 2 h 40 min )
Kaldoun
(doba přípravy 2 hod )
Plněná pečená husa
(doba přípravy 2 h 40 min )
Husa v šouletu
(doba přípravy 2 hod )
Mladá husička s bílým zelím a chlupatým knedlíkem
(doba přípravy 2 hod )
Foto: Profimedia
Autor:admin_vareni
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2025. Všechna práva vyhrazena