Pokračování seriálového vaření. Tentokrát na téma sladká kuchyně, pečení a sladké poháry.
I ti největší milovníci masa jednou za čas nepohrdnou nějakým sladkým pokrmem, ať už se jedná o oběd, večeři nebo jen sladkou svačinku. Pro vás bude nejlepší a nejjednodušší příprava žemlovky. Je to totiž pokrm, který se připravuje z ingrediencí již hotových, chutná skvěle s jablky i tvarohem.
Jsou oblíbené hlavně u dětí, ale nejeden dospělý si je také rád dopřeje. Asi nejjednodušší je již zmiňovaná žemlovka neboli zemlbába. Pak také klasická krupicová kaše, ale ta zrovna nepotřebuje nějaké zvláštní či větší kulinářské dovednosti. K obědu lze přichystat třeba palačinky, ty nejsou nijak složité a jsou rychle hotové. Pozor si dáme pouze na to, aby všechny suroviny, které použijeme do palačinkového těsta, měly pokojovou teplotu. A pochopitelně musí být vše čerstvé. Oblíbené jsou také dukátové buchtičky s krémem, tzv. šodó. Krém je jednoduchý, jistě ho dokáže připravit každý. Je to v podstatě trochu zředěný vanilkový pudink, pro dospělé s kapkou rumu a pro děti místo rumu jen rumové aroma nebo také bez. Buchtičky jsou malé napodobeniny oblíbených plněných buchet, jsou z kynutého těsta, dbát se musí na teplotu - zejména vajec, mléka a droždí. Musí mít pokojovou teplotu a pokud možno stejnou, aby dobře vyšel kvásek a později pěkně nakynulo těsto. Zcela jistě chutným a oblíbeným sladkým pokrmem jsou sladké kynuté knedlíky. Z kynutého těsta se nakrájí malé bochánky, z každého se udělá placička, doprostřed placičky se dá kousek ovoce (jahoda, švestka, meruňka, borůvky). Placka se uzavře, tak aby nikde nebyla sebemenší dírka, kterou by mohla vytéct šťáva z ovoce, potom knedlíky pěkně zakulatíme. V hrnci uvaříme vodu a v době varu do ní opatrně dáme knedlíky, pouze tolik knedlíků, kolik se jich vejde vedle sebe. Počkáme, až voda začne znovu vřít a od té doby vaříme knedlíky podle velikosti 15 - 20 minut. Hotové knedlíky propícháme vidličkou a podáváme polité rozpuštěným máslem, smetanou, posypané cukrem a strouhaným tvarohem.
Moučník se peče v troubě, je poléván různými druhy polev, krémů či želé, zdoben šlehačkou nebo není zdobený vůbec. Pro pečení moučníků používáme obvykle mouku, vejce, cukr, kypřící prášek do pečení. Na dochucení moučníků se používá vanilkový cukr, kakao, ořechy či mandle, kokos, karamel nebo ovoce. Na ozdobu se používá většinou šlehačka, drobné ovoce, čokoláda či oříšky. Moučníky mají bohužel pro mlsouny špatnou zprávu, a tou je vysoká energetická hodnota, zatímco důležitá biologická hodnota v nich je velmi mizivá. Mají silný sytící účinek a vysoký obsah sacharidů. Díky tomu se doporučuje jejich konzumace jen zřídka.
Jsou podávány za studena, neprocházejí tepelnou úpravou. Jedná se o různé poháry, šlehané krémy zdobené ovocem, šlehačkou, ořechy. Pro přípravu dezertu se používá smetana, cukr, čokoláda, pudink, a dochucovadla. Mezi dezerty se dají zařadit i některé ovocné saláty, pakliže jsou použity s jogurtem či jinou krémovou pochutinou.
Pečení není vaření. Když máte v troubě pečeni a zjistíte, že vám doma něco chybí a potřebujete si ještě doběhnout do krámu, pak se nic nestane. Ale když si zaděláte těsto, pak si nikdy neodskakujte, raději si předem pečlivě projděte seznam ingrediencí popsaných v receptu a zkontrolujte, zda máte doma vše. Těsto je zrádná hmota, některé vám může spadnout, jiné překynout, to není dobrá věc, takže nejdřív kontrola zásob surovin a až poté pečení.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2025. Všechna práva vyhrazena