Třetí díl školy vaření se bude zaobírat vařením rýže, brambor a těstovin.
Jsou velmi jednoduché na přípravu, zdravé, pokud je nejíme každý den, a jsou velmi chutné. Brambory jsou vhodnou přílohou k velkému množství pokrmů od dušené zeleniny, přes řízky až po bramborové hranolky, které volíme k masovým minutkovým pokrmům. Ovšem jejich využití v kuchyni tímto nekončí, používáme je do salátů, bramboráků, bramborových placek nebo třeba na výrobu domácích bramborových knedlíků. Děti si z brambor oblíbily brambůrky (smažené a tence krájené plátky brambor - slané, různých příchutí od sýrových až po brambůrky s příchutí pizzy).
Ovšem my se zaměříme zejména na základní úpravy z brambor. Brambor je mnoho druhů a odrůd, dělíme je do skupin na rané a pozdní. Rané brambory chutnají opravdu výtečně s tvarohem a pažitkou, pozdní uskladněné jsou podle odrůdy vhodné k různým pokrmům. Známe brambory klasické žluté, dále pak s červenou slupkou, které jsou obzvlášť vhodné do bramborových salátů, poslední dobou poznáváme také brambory různých barev od fialových modrých až po oranžové. I jejich vaření se dá rozdělit do několika skupin, vařit brambory můžeme oloupané a nakrájené na menší dílky, které vaříme v osolené vodě. Hitem posledních let jsou brambory vařené v páře, které jsou připraveny nejzdravějším způsobem, zachovávají si největší množství vitamínů. Brambory můžeme vařit také celé a ve slupce. Tento způsob využíváme zejména do salátů a na zapékané pokrmy z brambor.
Při vaření brambor nezapomínáme na jednoduché základní pravidlo, brambory vkládáme vždy až do vřící vody, kterou před vložením brambor osolíme. To je totiž jediný způsob, jak jim při jejich tepelné úpravě zachovat co nejvíce vitamínu C. Při vaření kontrolujeme měkkost vidličkou a dostatečnou slanost ochutnáváním, které provádíme stejně jako ochutnávání polévek, o kterém jsme se zmiňovali v minulém díle. Brambor napíchneme vidličkou, přeneseme na talířek připravený vedle sporáku, necháme vychladnout a poté ochutnáme. Vidličku si po sobě vždy pečlivě omyjeme, jelikož s ní budeme opět napichovat brambory, které se vaří. K vaření brambor používáme minimálně 1 litr vody, obecně platí, že na každý kilogram brambor patří jeden litr vody, pokud vaříme měně než jeden kilogram, pak vody použijeme stejně minimálně jeden litr. Brambory musí být uvařené doměkka, ale ne zase převařené (rozpadají se).
Správně uvařená rýže je sypká a bílá. V asijských zemích, odkud rýže pochází a je zde hlavní surovinou, znají spoustu triků, jak takového výsledku dosáhnout. Nejjednodušším trikem je rýži před vařením proprat pod studenou tekoucí vodou. Nezapomínejme, že rýže nabude svůj objem, proto používáme dostatečné množství vody.
Těstoviny nejlépe uvaříme podle návodu na obalu. Aby se neslepily, je dobré k nim při varu přidat pár lžic slunečnicového oleje. I pro vaření těstovin použijeme dostatečně velký hrnec, protože hodně nabudou. Nezapomínáme ani na dostatečné množství osolené vody.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena