Ve druhém dílu našeho malého seriálu o vaření se dozvíme, jak správně vařit polévku a pokrmy z masa a ryb.
Pro většinu polévek platí jedno zásadní pravidlo, na hrnec patří poklička. Pokud připravujete vývar, bude vařený pod pokličkou mnohem chutnější a silnější. Do hrnce dáme vody a při nejvyšší teplotě ji přivedeme varu. Jakmile voda vře (bublá), snížíme teplotu na střední stupeň a vodu osolíme. Se solí opatrně, dosolit polévku lze, odsolit už ne. Pozor si dejte na přísady. Vývary z kostky masoxu či bujónu a sýry jsou slané dost. Při ochutnávání dáváme pozor nejen na hygienu, ale také na své bezpečí. K ochutnávání polévky si připravíme polévkovou lžíci, kterou polévku nabereme, přeneseme mimo hrnec, necháme vychladnout a pak teprve ochutnáme. Pokrmy nikdy nechutnáme nad hrncem - je to neetické nehygienické a nebezpečné. Pára stoupající z hrnce by vám mohla opařit obličej a ruce. Polévka je zrádná tekutina a ráda z hrnce přetéká, zde je nasnadě hrnec opravdu hlídat a z kuchyně v době varu neodbíhat, pokud přece jen musíte, stáhněte hrnec raději za pomocí chňapek z rozpálené plotny na studenou a na tuto doby ztlumte teplotu na nejnižší. Na talíř polévku naléváme naběračkou. Husté polévky nejprve ode dna dobře promícháme, aby v talíři nebyla jen tekutina. Talíř neplňte po okraj, při přesouvání na jídelní stůl, byste ji mohli vylít a zbytečně byste si přidělali další práci. Pokud chcete polévku nějak barevně zvýraznit a příjemně ochutit, k tomu je nejlepší pečlivě omytá a jemně nasekaná petrželka kadeřavá. Navíc má spoustu vitamínů a cenných látek. Do některých polévek se dává zelenina - mrkev, celer, petržel a další. Zelenina se musí nejdříve omýt pod studenou tekoucí vodou, poté se oloupe a nakrájí. Existují také polévky v sáčku, ovšem nejsou příliš zdravé.
Maso je jednou z nejčastěji využívaných surovin pro přípravu hlavních pokrmů, vhodné je také do polévek. Musí se s ním však zacházet opatrně, aby si zachovalo svou chuť, šťávu a také aby bylo dostatečně měkké, propečené či uvařené.
Je nejzákeřnější mezi všemi co do doby varu a měkkosti. Bývá dost vláknité a vaří se velmi dlouho. Při jeho přípravě se musí postupovat velmi opatrně, zejména důležité je do něj nepíchat, aby nevytekla šťáva. Bylo by pak velmi tuhé. Ovšem na druhou stranu správně uvařené hovězí maso, je považováno za dietní.
Oproti hovězímu je jeho příprava mnohem jednodušší. Zřejmě právě proto se v naší kuchyni zpracovává nejčastěji pro svou rychlou úpravu a je právem považováno za maso vhodné pro tzv. minutkovou kuchyni. Tzn. rychle upravené masové směsi, medailonky či plátky, konzumované zejména s oblohou ze zeleniny a hranolky či podobnými přílohami ze smažených brambor.
Jsou velmi snadné na přípravu, rychle hotové, používají se na pokrmy smažené, grilované či zapékané, ale také do omáček (kuře na paprice, sýrová omáčka s kuřecími nudličkami). Mezi masem jsou právě ryby a kuřecí či krůtí maso nejzdravější a nejlépe vhodné při dietě.
Pokrmy z nich jsou jednoduché, rychle hotové, leč velmi nezdravé, uzeniny jsou velmi tučné a slané, proto bychom je měli při vařené používat jen minimálně. Pokud si můžeme vybrat mezi uzeninami nějakou zdravou, pak to bude pravá drůbeží šunka z prsou. Uzeniny nejsou ani příliš chuťově zajímavé a pestré.
Až se provaříte či propečete několika masovými pokrmy, zjistíte, že nejlépe připravené maso se nejdříve zprudka opeče, aby se zatáhly póry a nevytekla tak jeho šťáva, která zajišťuje jeho měkkost a šťavnatost.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena