Než se poprvé pustíte do vaření, měli byste znát pár zaručených rad, pravidel a vyzkoušených triků od těch, co se tomuto umění již nějaký čas věnují.
Žádný učený z nebe nespadl, a tak než poprvé uchopíte vařečku, přečtěte si tento článek, který vám ve vašich začátcích jistě pomůže.
Zřejmě se vám některá pravidla, která zde budou napsána, budou zdát zbytečná či dokonce hloupá, ale je dobré je znát a držet se jich. V kuchyni více než kdekoli jinde platí ty nejpřísnější hygienické předpisy.
Před každým vařením si nezapomeňte důkladně umýt ruce a upravit vlasy. Také v kuchyni musí být čisto, umyté a uklizené nádobí, na pracovní ploše nenechávejte nic, co by tam nutně nemuselo být. Pomůže vám to v lepší organizaci při přípravě pokrmů. Tam kde jsou hory nádobí, stále se vám něco plete pod rukama, případně pod nohama, tam se vaří opravdu špatně a nepříjemně. Předem si připravte na pracovní plochu veškeré nádobí a náčiní, které budete potřebovat, pak teprve suroviny. Než se do vaření pustíte, omyjte zeleninu, maso a na prkénku si ukrojte od každé suroviny jen tolik, kolik budete potřebovat (např. polovinu pórku, misku brambor, ½ kg masa). Vše co momentálně nespotřebujete, uložte zpět do chladničky. Ať na pracovní ploše nemáte nic, co by mohlo překážet.
Co se týče samotného vaření, je to sice pochopitelné, ale opakování je matka moudrosti, a proto si pamatujte, že ze sporáku nic nebereme bez chňapky. Pochopitelně nic, co je horké. Popáleniny by vám mohly na nějakou dobu pořádně znepříjemnit život. Od vaření nikdy neodcházejte. Voda z hrnce velmi ráda přetéká, což může způsobit nejen napáleniny na sporáku, které se špatně čistí a na rozpálené plotýnce nepříjemně zapáchají, ale může se také stát, že hrnec přeteče nejen na sporák, ale následně ze sporáku také na podlahu, čehož si nemusíte všimnout a mohli byste tak uklouznout. Tím byste si mohli způsobit nejen pohmožděniny, ale třeba i zlomeninu.
Opatrní jsme také v používání soli a koření, dochutit lze pokrm i na talíři. Ale přesolené a překořeněné jídlo už jeho chuti nezbavíte. Navíc silně solená a kořeněná jídla nejsou za dobře se zásadami zdravého vaření. Také přepálený tuk není zdravý a pokrmy z něj nejsou dobré na chuť. Správně rozpálený olej poznáte tak, že do pánve vhodíte drobek, může to být malý kousek masa, bramboru, zeleniny, či odloupnutý kousek rohlíku. Ale opravdu jen malý, jakmile začne prskat, je olej v pánvi rozehřátý správně. Při úpravě pokrmů a stolování pamatujete na další pravidlo - "jíme očima". To znamená, že stůl by měl být pěkně upravený, čistý, připravené na něm by měly být příbory, sklo k podávaným nápojům. Také jídlo na talíři musí být servírováno vzhledně. Při chuťových kombinacích se držíme zásady maximálně tří různých chutí. Zejména u pomazánek a obložených chlebíčků.
V kuchyni se vyvarujte stresu, spěchu, panice, zbrklosti, nepořádku, schovanému nádobí a náčiní, neorganizovanosti. Dobré také není, když nekontrolujete před každým nákupem zásoby potravin, které chybí či dochází. Není nic horšího než zjištění, že jste se pustili do přípravy pokrmu, přitom na něj nemáte všechny potřebné suroviny a v obchodě je již zavřeno.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena