Odkud pochází zvyk zdobit své domovy vánočními motivy? Čím zdobili naši prapředci a jak jsme na tom my?
Traduje se, že první vánoční stromek se objevil na území dnešního Německa již v 7. století našeho letopočtu. Byla to prý jedle a přinesl ji s sebou křesťanský misionář. Trojúhelníkovým tvarem vysvětloval jednotu Boha, Ježíše a Ducha Svatého.
První doklad o zdobení vánočního jehličnanu pochází z roku 1570, ale podle jiných infomací si ozdobeného stomečku užívali již o 60 let dříve v lotyšské Rize. V Čechách se vánoční smrčky zdobí od 19. století. První velký komerční úspěch zažil vánoční stromek v roce 1846, kdy s v londýnských novinách objevila ilustrace populární královny Victorie a její rodiny, kterak stojí kolem ozdobeného stromečku.
Původně se stromek zdobil pouze jednoduchými bílými svícemi, papírovými ozdobami, ale také cukrovím. Až počátkem 17. století se na stromek přidávaly různé ze stříbra vyrobené ozdůbky. Jejich nevýhodou ovšem bylo, že stříbro brzy černalo, přesto si popularitu udržely až do 50. let 19. století.
Později v Anglii byly stromky zdobeny skleněnými kuličkami a látkovými sněhovými vločkami. Z Německa pochází tradice ručně vyráběných skleněných koulí. Přímo pověstná je jejich výrobou německá oblast Duryňsko v čele s městem Lauscha. Čím více skleněných ozdob rodina měla, tím vyšší byl její společenský status, to samozřejmě platilo i o velikosti stormu. Taktéž z Německa přišel zvyk, umisťovat na vrchol jehličnanu andělíčka. Například v Británii ale koncem 19. století nebylo výjimkou, spatřit na špičce stromu národní vlajku.
Samozřejmě, že i ve zdobení převládaly různé módní vlny. Stromky se zdobily například v orientálním nebo egyptském stylu, jindy se na strom navěšelo vše možné, co tam jen trochu pověsit šlo. Známé jsou takzvané dickensovsky laděné stromky. Charles Dickens v jedné ze svých povídek popsal stromek, který byl ozdoben malými panenkami, miniaturami hudebních nástrojů a nábytku, cukrovím, ovocem a dalšími drobnostmi. Mnozí literární nadšenci se jeho představy ihned chytili.
Zajímavostí jistě je, že poměrně nebezpečné svíčky byly na stromcích nahrazeny elektrickým osvětlením již v roce 1882. Díky elektrickým svíčkám se rozzářené stromky dostaly z vyhřátých pokojů i na návsi a náměstí. Kovové háčky, bez nichž se při věšení ozdob takřka neobejdeme, se používají již 115 let.
V Americe se v nedávné době objevila metoda vyrábění plastových koulí a různých jiných možných i nemožných tvarů. Elektrické osvětlení zcela samozřejmě bliká, mění barvy, dokonce i hraje. Vánoční stromeček každý rok pouze vyndáme ze skříně a očistíme od prachu.
Možná proto se někteří lidé stále častěji vracejí k tradicím. Vánoční stromek kupují živý a vůbec jim nevadí, že ještě v létě sem tam objeví v koberci jehličí, každoročně pečou perníčky a věší je na stromek, ač vědomi si možného hazardu, si pro jedinečnou atmosféru zapálí na stromku svíčky a možná ani pod tím stromečkem nečekají žádné výdobytky civilizace. Prostě si jen užívají nádhernou atmosféru se svými blízkými.
V příštím článku se seznámíme s dalšími dekoracemi, které jsou neodmyslitelně spjaty s vánočními svátky.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2025. Všechna práva vyhrazena