Nenechte se mýlit, nebude řeč o žádných zázračných přístrojích z teleshoppingu. Podíváme se na pomocníky, kteří nám při hubnutí skutečně budou užiteční!
Každého asi napadne, že váha je tím nejdůležitějším vybavením při hubnutí. Ale jakou si vybrat? Ke koupi jsou váhy s rozličnými funkcemi - měří tuk i podíl tělesné vody pomocí takzvané bioimpedance. Od běžných přístrojů v řádech stokorun ovšem v této oblasti nečekejme žádné zázraky. Výsledné hodnoty jsou velmi orientační a nepřesné. V poradnách výživových specialistů se můžeme setkat s jinými kalibry za statisíce korun, které dokáží naše tělo zanalyzovat takřka se stoprocentní přesností. Pro domácí použití postačí osvědčené, kvalitní značky vah se základní funkcí, abychom mohli sledovat váhový trend.
I taková obyčejná věc za pár kaček nás dokáže týden po týdnu pěkně motivovat. Jednou za 1 - 2 týdny se ve stejnou dobu změřme a výsledné hodnoty si zaznamenejme. Přeměřit se můžeme doslova od hlavy až k patě. Začněme na krku, pokračujme obvodem hrudníku, paží, pasu (ten měříme nikoliv v nejužším místě, ale přes pupík), boků, stehen a lýtek. Pokud hubneme více v pase než přes boky, můžeme se pochválit. Hubneme totiž správným způsobem a zbavujeme se především tuku. Pokud se nám ale před očima ztrácí spíše boky, je něco špatně, hubneme zřejmě nechtěně svalovou hmotu a je nutné změnit pohybový a stravovací režim.
Ač se počítání a vážení potravin může zdát někomu otravné, je to opravdu v začátcích nejúčinnější způsob, jak získat představu o velikosti porcí právě pro nás. Digitální váhy s přesností na gramy jsou pro takové vážení nejvhodnější.
Sporttester, pulsmetr, měřič tepové frekvence - to vše jsou názvy pro důležitého pomocníka nejen rekreačních sportovců. Využijeme ho i my, zhubnutí chtiví. Hrudní pás ve spojení s náramkovými hodinkami hlídá frekvenci, s jakou bije naše srdce. Jednoduchým vzorečkem 220 mínus věk se dostaneme k naší maximální tepové frekvenci. U dvacetiletého člověka je to 200 tepů za minutu. Pokud chce hubnout nebo preventivně bránit usazování tuku, měl by se věnovat aerobní aktivitě při 65 - 75% intenzitě, tedy průměrně při 140 tepech za minutu, a to ideálně 3 - 5 krát týdně po dobu alespoň 45 minut.
Vzoreček nám pomůže naši ideální tepovou frekvenci odhadnout, ale pokud bychom chtěli znát přesné hodnoty maximální tepové frekvence nebo pásma, při němž právě u nás dojde ke spalování tuků, existují například na tělovýchovných fakultách laboratoře, které nám provedou zátěžový test spojený s odběry krve.
Kontakty na výživové poradce, otevírací doby sportovních středisek, energetické tabulky potravin, zdravé recepty nebo diskuze s podobně "postiženými" nám mohou pomoci motivovat se v našem snažení a mnohé nám usnadnit.
Nejdůležitějším pomocníkem jsme ovšem my sami, zejména naše hlava a vůle. Pokud se skutečně rozhodneme a slůvka: „Chtěl bych zhubnout“ zaměníme za „Chci zhubnout“, jsme na dobré cestě k hezčímu a hlavně zdravějšímu tělu.
Foto: Photos.com
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena