Každá země je proslulá svou kuchyní. Gurmáni při svých toulkách po restauracích a hospůdkách hledají a vybírají i takové pochoutky, mezi které patří sýry.
Jak je to se sýry v různých zemích?
Pokud se vydáme na severozápad Evropy, ochutnáme sýr gouda. Gouda je nejznámější holandský tvrdý sýr s pikantně kořeněnou chutí. Pochází ze stejnojmenného města. Podle doby zrání se rozděluje na několik druhů.
Gouda se vyrábí z plnotučného kravského mléka. Má žlutou kůru a tradičně se pokrývá žlutým voskem. Pokud jde na vývoz, používá se vosk červený. Gouda je sýr středně měkký s krémovým žlutým středem a nepravidelnými dírkami. Rozdělení podle doby zrání:
Z Anglie pochází známý sýr čedar. Jméno dostal podle města, kde se začal vyrábět - Cheddar. Tento sýr je znám již od 16. století. Čedar je vyzrálý přírodní sýr, trochu drobivý skoro tvrdý, z kravského plnotučného mléka. Jeho normální barva je od bílé do světle žluté, ale do některých čedarů se přidává barvivo, které změní barvu sýra na žlutooranžovou. Chuť čedaru je aromatická, pikantní lehce ořechová. Mladý čedar je jemný, čím déle zraje (9 - 24 měsíců), tím je jeho chuť ostřejší.
Labužníci, slavní kuchaři. Pestrost vydatných a hodně kořeněných pokrmů, ale také pokrmy lehké, jemně delikátních chutí. To je Francie. A v produkci sýrů zaujímá dokonce první místo. Však také vyrábí téměř 400 různých druhů sýru. Hlavím jídlem dne ve Francii je večeře. Skládá se z předkrmu, hlavního jídla (zelenina, maso, omáčka - příloha jen ojediněle, zato však chleba), následuje sýr, dezert (ovoce a krémy), k zapití víno nebo voda. Podle pravidel gastronomie se má sýr podávat v několika podobách - tvrdý, čerstvý, plísňový a dobře uleželý sýr. Odkrajovat se mají malé kousky, doplňují se máslem a kořením.
Jeho původ je až ve středověku, kdy byl vyráběn mnichy v klášterech. Je neznámějším a nejčastěji napodobovaným sýrem ve světě. Jde o měkký sýr s jemnou kůrkou s bílou plísní na povrchu, s lehce nakyslou chutí. Právě chuť tohoto sýra připomíná chuť žampionů. Camembert má být uzrálý až ke středu, na řezu smetanově zbarvený s mírně krémovou konzistencí. Doba jeho zrání je 3 měsíce, kdy se solí.
Pro kozí sýry je charakteristická chuť kozího mléka, která se mění podle doby zrání. Sýry jsou většinou však vyráběny s příměsí mléka kravského nebo ovčího. Zvláštností jsou i tvary sýrů, od šišek, homolí, pyramid až k válcům. Podle výroby se liší na tři typy - srážené kyselinou mléčnou, syřidlem a kyselinou mléčnou a srážené pouze syřidlem.
Sýry s modrou plísní jsou zastoupeny tímto nejstarším, nejznámějším a zřejmě nejlepším sýrem. Má intenzivní chuť, slanou a pikantní. Je znám od doby římské, kdy byl velice oblíbený. Vyrábí se pouze z ovčího mléka. Sýr uzrává 3 měsíce v přirozeně vlhkých, tmavých a chladných jeskyních, které se nacházejí pod vesnicí Roquefort-sur-Soulson. Sýr roquefort má povrch sněhově bílý, s náznakem lesku, nemá skoro žádnou kůru. Jeho jádro je měkké, drobivé, zbarvené krémově s šedozelenými žilkami.
Foto: Profimedia
Autor:Stáňa
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena