O přípravě ryb se toho ví už hodně, přesto má každý kuchař své tajemství. Záleží také na tom, jakou úpravu rybího masa požaduje sám konzument.
Někdo má rád ryby bez rozdílu, jiný ochutná maso kapra, a to ještě pouze ve vánočním období. Někdo s chutí sní maso jakékoliv ryby a nerozlišuje, zda je to ryba šupinatá, bez šupin nebo dokonce upravené rybí maso bez kůže. Úprava ryb je tak hodně závislá na tom, zda ryby vůbec jíme, na co máme právě chuť. Ale také jaká ryba je v danou chvíli k dostání v našem mrazáku.
Jestliže se připravujeme na klasické smažení rybích porcí nebo celých menších ryb, pak je důležité dobře osušit povrch rybího těla i břišní dutiny po odstranění vnitřností. Následně povrch i břišní dutinu potřeme směsí soli s drceným kmínem, pokapeme citronovou šťávou a podle vlastní chuti a fantazie posypeme vhodným rybím kořením. Můžeme rybu potřít i česnekem. Na hodinu je vhodné rybu uložit v chladu. Pak rybu nebo rybí porce obalíme v hladké mouce, kterou můžeme promíchat s červenou paprikou. Smažení rybího masa dále záleží na vybavenosti kuchyně a na oblíbenosti další přípravy (zda je maso obaleno v klasickém trojobalu nebo v těstíčku apod.):
Rybu či porce pečeme na pekáči na rostlinném oleji v předehřáté troubě nebo na pánvi s nepřilnavým povrchem. Vždy však rybu nebo porce pokládáme až na rozpálený olej, jinak se spodní strana snadno přilepí.
Ryby obalené v mouce nebo v těstíčku z piva, vejce a mouky můžeme vložit do fritovacího hrnce.
Menší ryby se snažíme zachovat vcelku. Z hlediska dalších konečných úprav na talíři má toto značný estetický význam. Další úprava talíře závisí na momentálních možnostech a dostupnosti surovin v kuchyni. Ryby je vhodné dozdobit citronovými nebo grapefruitovými kolečky, kečupem, čerstvou nebo vařenou zeleninou, dresinkem.
Pstruh - naše nejoblíbenější ryba - je vynikající osolený, okmínovaný a pečený vcelku na rozpálené pánvi. Není vhodné péct pstruha na másle (zhořkne), ale na oleji. Máslo přidáváme až na hotový pokrm. Vařený pstruh v prostředí zeleninového mírně okyseleného vývaru, to je postup vhodný pro větší ryby.
Nezáleží tedy na tom, zda k přípravě zvolíme kapra se šupinami nebo bez nich nebo dokonce zvolíme pstruha s jemnými šupinkami na kůži. Vždy si poradíme jejich případným odstraněním pomocí nože, škrabky nebo nakonec i stažením kůže. U pstruhů se však maso jen opatrně a jemně očistí nožem. Při další úpravě smažením či pečením se totiž u některých druhů ryb jemné šupiny zcela rozpustí (pstruh duhový či obecný, siven, menší lín). A navíc, chuťové vlastnosti rybímu masu dodá právě tenká rybí kůže.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena