Vše je stále dražší. Nezbyly nám peníze. To jsou věty, které si stále častěji většina z nás říká. Musíme začít šetřit, ale jak? Ponořte se do následujících řádků a možná i vy přijdete na způsob, jak ušetřit v domácnosti.
Elektrospotřebiče jsou nedílnou součástí našeho domova, jsou však také největším náporem na spotřebu elektřiny a vody, díky tomu také na náš finanční rozpočet. Proto bychom se je měli naučit obsluhovat tak, aby nás nevyšli zbytečně dráž, případně než je nutné pro jejich provoz. Proto bychom této stránce měli uvažovat již při jejich nákupu. V obchodě si všímáme určitých parametrů, které mohou ovlivnit právě spotřebu. Za prvé kupujeme pouze spotřebiče označené znakem A nebo A+, ty jsou nejúspornější a také nejúčinnější. Dále kontrolujeme spotřebu vody (u pračky a myčky) a spotřebu elektřiny. I zde lze ušetřit, není nutné kupovat ty nejvýkonnější spotřebiče, stačí takové, které dostatečně kvalitně splní svou úlohu a nespotřebují zbytečně vydanou energii. Jelikož se zaměřujeme hlavně na kuchyni, bude zde řeč o chladničce a mrazničce. To je spotřebič, který odebírá nejvíce energie. Když spotřebič přivezeme domů, umístíme jej na co nejchladnějším místě v kuchyni, tj., co nejdál od oken, sporáku a topení. Současné chladničky jsou dostatečně kvalitně utěsněné a nastavení teploty stačí na nejnižší stupeň přes zimu a v létě na střední stupeň. Zanedbatelné nejsou ani přístroje určené k naší zábavě. Televize, rádia, hi-fi věže, počítače, tiskárny. To jsou přístroje, které odebírají proud, i když jsou vypnuty. Aby tomu tak nebylo, museli by se vypínat úplně. Myslíte si, že se jedná o zanedbatelnou položku? Omyl. Úplným vypínáním těchto spotřebičů lze ušetřit na jednu domácnost až 1500 Kč. Značnou úsporu můžeme získat také úspornými žárovkami na všech našich svítidlech. Úsporu za topení můžeme získat zateplením domu a plastovými okny.
První věc, kterou byste měli učinit pro úsporu vody, je kontrola potrubí. Najděte si čas, kdy nikdo není doma a nikde není využívána voda. Zkontrolujte stav vody a přibližně po dvou hodinách stav vodoměru zkontrolujte opět. Pokud se stav změnil, patrně vám někde prosakuje potrubí. Je potřeba provést důkladnou prohlídku, aby se zjistilo, kde se problém nachází. Vhodná je v tomto případě také výměna veškerého těsnění. V koupelně můžeme ušetřit vodu sprchováním namísto napouštění vany. Nová sprcha spotřebuje také mnohem méně vody než stará. Při čištění zubů si napustíme vodu do kelímku a nenecháváme ji téct. Na toaletě ušetřit lze jedině novým modelem WC, který má splachování úsporné.
V kuchyni ušetřit vodu můžeme, pokud si ji odtočíme do lahve a necháme vychladit v lednici. Rozmrazovat potraviny nemusíme ve vodě, jak jsme byli zvyklí. Stačí je jen z mrazničky přesunout do chladničky v dostatečném předstihu. Vodu v kuchyni nám výrazně ušetří umývání v myčce.
Jednoznačně na prvním místě ušetříme, pokud na nákupy budeme jezdit bez dětí a najedení. Ušetříme tak až o více než třetinu. Kupujte jen tolik potravin, kolik skutečně potřebujete. Udělejte si nákupní seznam, kterého se v obchodě držte. Nekupujte polotovary a hotová jídla, za cenu jednoho hotového jídla uvaříte doma 4 porce. Nenakupujte ve večerkách, nákup se vám v nich může prodražit až o 50%. Jídelníček si plánujte dopředu, na něj nakupte potraviny a počítejte i se zpracováním zbytků. Ze zbylé čočky můžete uvařit polévku, z grilovaného kuřete salát s těstovinami. Oblečení a spotřebiče můžete koupit v období výprodejů a povánočních slev. Ušetřit můžete také až o polovinu.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena