V zimních měsících potřebujeme vitamíny více než jindy. Nudné zeleninové saláty si můžeme ozvláštnit bylinkou zvanou rukola, která nám jistě připomene jaro.
Jak už možná název napovídá, má tato rostlinka velmi blízko k Apeninskému poloostrovu. Kromě Itálie se však používá a pěstuje prakticky po celém světě, protože je velice přizpůsobivá různým přírodním podmínkám. Lístky rukoly, jež patří do čeledi brukvovitých rostlin, mohou u divokých keříků dosáhnout až délky 50 centimetrů. Vzdáleně se podobají listům pampelišky, ale jsou užší.
S trochou štěstí lze u nás zakoupit semínka rukoly a vypěstovat si ji v domácích podmínkách. Vypěstovat ji lze za krátkou dobu podobně jako řeřichu na vatě, nebo ji můžeme zasadit do substrátu, kde se z ní můžeme těšit delší dobu. Roste od jara do podzimu a lístky můžeme průběžně podle potřeby otrhávat. U nás se však semínka rostliny Rucola selvatica obtížně shání. Snáze je k dostání roketa, což je blízká příbuzná rukoly. Často se zaměňují, lépe řečeno se mnozí domnívají, že jde o tu samou rostlinu. Liší se tvarem, chutí si jsou velmi podobné a též použití je v podstatě shodné.
K nám se rukola dováží z Německa nebo Itálie.
Šlechtěné odrůdy vynikají pikantně jemnou chutí, zatímco divoce rostoucí rukoly jsou chuťově méně příjemné. Pikantnost rukoly můžeme vyzkoušet na vlastní kůži, je už totiž poměrně běžně k sehnání v supermarketech a zelinářstvích. Cena se pohybuje okolo 400 korun za kilogram. Rukola má široké použití jak do salátů, tak jako lehce orestovaná, coby příloha k dotvoření již hotových jídel. Mladé lístky chuťově připomínají ředkvičku, starší pokrmům dodají štiplavou chuť a pro někoho trochu nepříjemnou nahořklou dochuť. Tu však většinou ztrácí již po krátké tepelné úpravě. Rukola se výtečně doplňuje s chutí rajčat, česneku a bazalky, rukola se hojně používá právě do italských jídel. Z kořenu rukoly si můžeme uvařit odvar, který nám bude nápomocen při zažívacích obtížích, rukola je mírně močopudná a projímavá. Taktéž je vhodnou přírodní alternativou při detoxikaci jater. Uplatnění nachází též v kosmetickém průmyslu.
Čerstvou rukolu stačí omýt od nečistot, seříznout stonky a dolní část listů. Pak ji jednoduše zkombinujme s čerstvou zeleninou a jogurtovou zálivkou, ale překvapivou chuť dodá i ovocným salátům. Další možností je orestovat rukolu na olivovém oleji a česneku, získáme tak originální přílohu k masu a rybám. Nejlépe je konzumovat rukolu během zimy a zjara, kdy dodá organismu pro imunitu tolik potřebné vitamíny a vyžene z těla únavu.
1 lžíce citronové šťávy, ½ stroužku česneku, 1 lžíce nasekané čerstvé petrželky, 1 lžička kaparů, 3 lžíce olivového oleje, 4 hrsti čerstvých rukolových lístků, 50 gramů nastrouhaného parmezánu
Postup:
Citronovou šťávu, česnek, petrželku a kapary důkladně rozmixujeme. Poté do směsi po troškách přimícháváme olivový olej. Rukolové lístky rozdělíme na 4 porce a vložíme je do malých misek. Lístky přelijeme připraveným dresinkem. Navrch každý salát posypeme strouhaným parmezánem a můžeme ihned podávat.
K rukolovému salátu si můžeme otevřít lahev sladšího bílého italského vína a představovat si, kterak si je dopřáváme v přímořské restauraci.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2025. Všechna práva vyhrazena