Jaké sportovní aktivity nás mohou bavit? Jak využít měřič tepové frekvence?
Zjednodušeně řečeno naše tělo spaluje tuky s různou intenzitou při určitém počtu tepů za minutu. Nejjednodušší typy měřičů tepové frekvence stojí kolem 500 korun, investice se ovšem rozhodně vyplatí. Pro použití sporttesteru je důležité znát naši maximální tepovou frekvenci. Tu nejpřesněji zjistíme zátěžovým testem, který by nám provedl sportovní lékař, pro domácí podmínky existuje řada zjednodušených výpočtů.
Jeden z nejnovějších zní následovně:
Maximální tepová frekvence = 208 mínus 0,7 věku, v mém případě tedy 208 mínus (0,7 krát 23), moje maximální tepová frekvence je tedy 192 tepů za minutu. Jedná se o maximální počet tepů, při kterých je naše tělo schopné provádět zátěž, nikdy bychom se nad tuto hranici neměli dostat, jinak bychom hazardovali se zdravím. V blízkosti této hranice se pohybuje například tepová frekvence profesionálního cyklisty při spurtu či sprintera při podávání maximálního výkonu.
O cvičení podle tepové frekvence naleznete na internetu v případě zájmu mnoho informací, my si řekneme jen to nejzákladnější. Pro hubnutí je podstatné udržet tepovou frekvenci kolem hodnoty 60% z naší maximální tepové frekvence. Právě tehdy spalujeme nejvíce tuků na úkor glykogenu. S překvapením můžete zjistit, že takové hodnoty dosáhnete již jen například chůzí do strmějšího kopce, svižnější chůzí, tancem, jízdou na kole při nižší střední zátěži. Tedy při činnostech, které nejsou pro většinu lidí až tak namáhavé. Pokud trpíte silnější nadváhou, opravdu ze začátku dbejte na dodržování tepové frekvence mezi 55 - 60%.
Při vyšší tepové frekvenci, se bude podíl spáleného tuku snižovat a zároveň se bude zvyšovat množství spotřebovaného glykogenu. Ovšem i vyšší tepová frekvence kolem 70 - 80% je pro náš organismus příznivá, dochází totiž k posilování kardiovaskulárního systému a zvyšování fyzické kondice, tuk se samozřejmě pálí také, ale o něco méně. Málo trénovaní jedinci by neměli dlouhodobě překračovat hodnotu 85%, vyšší hodnoty jsou určeny profesionálům.
Pro hubnutí je dobré začít se 30 minutami pohybu 3krát týdně a postupně čas přidávat až třeba k 60 i 90 minutám 3krát týdně. Určitě je lepší dny věnované sportu proložit se dny volnými, aby mělo tělo čas na regeneraci. Jako nejvhodnější sportoviště se v tomto směru jeví fitness centrum. Nalezneme zde stroje, které nám pomohou udržet dlouhodobě tepovou frekvenci tam, kde potřebujeme, a také nás zahřejí před posilováním, sem spadají rotopedy, steppery, běžecké pásy a další podobné stroje, které nás svou rozmanitostí jen tak neomrzí. Na druhé straně jsou zde i stanoviště, díky kterým posílíme problematické partie. Co je ovšem hlavní, je zde odborný personál, který by nám měl poradit a včas nás upozornit na chyby.
Sami můžeme využít i přírodu, delší svižné procházky jsou zcela zadarmo. S tím, jak se bude naše fyzička zlepšovat, budeme po pár týdnech nuceni sem tam popoběhnout, abychom se dostali do zóny spalování. Po dalších týdnech uběhneme i 30 minut v kuse.
Pokud není jiná možnost, můžeme cvičit doma, z vlastní zkušenosti mohu říci, že se mi tato možnost neosvědčila a k domácímu sportování se téměř nikdy nevybičuji. Navíc neexistuje pro domácí podmínky téměř žádná aktivita, která by v boji s kily byla opravdu účinná. Můžeme si sice pořídit rotoped, ale pokud to se zdravým životním stylem myslíme opravdu vážně, brzy nám tato jednotvárná aktivita přestane stačit.
Pokud vás dosud tradiční sporty nezaujaly, sežeňte si informace o poměrně nových a zábavných aktivitách jako je aquaspinning, fitbox, jumping, nordic walking nebo zumba.
Pokud nám to časové možnosti dovolí, věnujme se sportu nejlépe hned ráno, před tréninkem se napijme ovocného džusu ředěného vodou, nezapomeňme na pitný režim i během aktivity a po sportu se teprve střídmě a zdravě nasnídejme. Ve večerních hodinách naopak trénujme až 2 hodiny po jídle. Po tréninku jezme až po jedné hodině. Dejme ovšem pozor na to, abychom se neodměňovali za sportovní výkon většími porcemi, tak bychom si celé hubnutí zhatili.
Nezvykle dlouhý článek ani přes svou objemnost nedokázal pokrýt celou problematiku. Další informace pro začínající sportovce naleznete například na těchto serverech:
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena