Co vlastně římský hrnec je a jak vypadá?
Římský hrnec je nádoba tvaru klasického nebo podobného tvaru plechovému pekáči. Je vyrobena z neglazované keramiky. Tedy vlastně jen z hlíny. Hlína ale musí mít schopnost nasáknout vodu. Hrnec má vždy samostatné dno a víko, které by do sebe měly zapadat.
Fakta - jak se hrnec používá
Již staří Římané ovládali techniku vaření a pečení v hliněných nádobách. Naše doba nikdy zcela nedokázala nahradit vaření a pečení v hliněných nádobách z hlediska čistoty chuti a uchování výživných látek. Hliněná nádoba je i přes vypálení porézní. Když se hrnec ponoří do vody, póry nasáknou vodou, která z hrnce během pečení a vaření uniká v podobě páry, čímž zajišťuje pokrmu vlhkost na provaření. Jídlo se tak nepřipálí a zároveň se každé jídlo podaří.
Namočení nádoby neutralizuje veškeré vůně, které do hrnce póry nasákly během předchozího vaření. Navíc vaření v páře nevyžaduje vysoké teploty a není třeba do pokrmů přidávat tuk. Jídlo se tak udělá bez přebytečný tuků, není zbytečně kalorické a obsah vitamínů a dalších živin se zachovává. Při tom však pokrm zůstává aromatický a šťavnatý, protože se dusí ve vlastní šťávě.
Nejvhodnější je římský hrnec pro přípravu dušené zeleniny s masem (drůbežím, rybím, hovězím, vepřovým atd.), ale i bez něj. Současně s hlavním jídlem můžeme dusit i přílohu (brambory či rýži). V římském hrnci však lze připravovat prakticky cokoli, od polévek až po moučníky.
Římský hrnec je vhodný pro všechny, kteří trpí žlučníkovým onemocněním, jsou na redukčních dietách nebo jen snaží žít zdravě.
Použití hrnce je v podstatě jednoduché. Nesmíme však zapomenout na několik pravidel a postupů, aby nám hrnec během přípravy neprasknul:
- hrnec musíme VŽDY před použitím namočit minimálně na 15 minut do vlažné vody, čím déle je ponořen, tím lépe. Hrnec ponoříme celý a také dovnitř nalijeme vodu. Nezapomeneme namočit i víko, pokud víme, že jej budeme potřebovat. Pokud bychom tak neučinili, hrnec by v troubě prasknul,
- vložíme do hrnce všechny přísady připravovaného pokrmu a přiklopíme víkem,
- hrnec VŽDY vkládáme do studené trouby! Teplotu zvyšujeme během pečení postupně až k nejvyšší požadovné teplotě. Nejvhodnější je horkovzdušná trouba,
- při pečení v hrnci pokrmy v hrnci nikdy nepodléváme studenou vodou, nejdřív ji ohřejeme,
- pekáč s hotovým jídlem pokládáme vždy na utěrku nebo na podložkku pod hrnce,
- omytý hrnec ukládáme na vzdušné místo a nepřikrýváme jej víkem,
- nádobu omýváme pouze horkou vodou s trochou soli, popř. octa, za pomoci měkkého kartáčku,
- hrnec nikdy nestavíme na horkou plotnu elektrického sporáku nebo na plynový hořák, hrnec patří pouze do studené trouby.
Nevýhody
Mezi velké nevýhody patří, že jakákoliv náhlá změna teploty může způsobit, že hrnec praskne. Do studené nádoby tedy patří studená voda, do horké nádoby v troubě patří pouze horká voda. Pokud si tedy nedáte pozor, můžete o hrnec velmi rychle přijít. Další velkou nevýhoou je, že doba vaření a pečení se prodlužuje až o 25 minut. Pokud si ale přípravu dobře naplánujete, není co řešit.
Výhody
Mezi jasné výhody patří uchování vitamínů a živin při tepelné úpravě a vaření bez použití tuku. Další výhodou je vaření v jednom hrnci. Takže stačí suroviny připravit, dát do připraveného hrnce, šup do studené trouby. Zbytek prací opadá. Dále není třeba špinit další nádobí na servírování. Hotový pokrm můžeme servírovat přímo z hrnce.
Napište nám své zkušenosti a vychytávky s římským hrncem!
Foto:
Profimedia.cz