V prvním díle vám představím čtyři světově nejznámější rakouské moučníky. Sachr dort, jablečný závin, rakouské vdolečky a vídeňskou bábovku. Samozřejmě včetně několika receptů na jejich domácí přípravu.
Rakouská kuchyně obsahuje tradiční pokrmy bývalého Rakouska-Uherska. Je známá spoustou krajových specialit, ale je také ovlivněna svými zahraničními sousedy, především Čechy a Maďary. Jejich pokrmy byly přebírány, mírně upravovány a začleňovány do domácí kuchyně.
Sachrův dort je čokoládový, velmi sytý a sladký dort plněný meruňkovou marmeládou, přelitý čokoládou a ozdobený pravou šlehačkou. Tuto dobrůtku vymyslel roku 1832 učeň knížete Meternicha, Franz Sacher. Ovšem až jeho syn ji vylepšil meruňkovou marmeládou a bohatě přelil čokoládovou polevou (glazurou). Roku 1876 Eduard Sacher založil Hotel Sacher s restaurací a kavárnou. Jedině zde můžete zakoupit originální Sachertorte, jehož recept je přísně tajný.
Existuje mnoho receptů na přípravu tohoto moučníku. Štrúdl dostanete koupit v každé cukrárně i v pekařství a je na jídelním lístku mnoha restaurací i kaváren. Na výběr máte vždy minimálně ze dvou variant, buď jablečný Apfelstrudel nebo tvarohový Topfenstrudel. Pochutnat si ale můžete i na štrúdlu plněném datlemi. Těsto na jablečný štrúdl je z polohrubé mouky, rozvaluje se na utěrce a plní se plátky jablek pokapaných citronem a posypaných rozinkami, cukrem a oříšky či mandlemi. Celý štrúdl se potírá máslem.
250g pšeničné plnozrnné mouky (polohrubé mouky), 125 ml vlažné vody, 1 vejce, 2 lžičky oleje a 1 lžička jablečného octa. Vypracované těsto necháme v lednici 30 minut odpočívat a pak ho rozválíme asi na 2mm silnou placku (nejlépe na utěrce).
1,5kg jablek, 2 lžíce másla, 150g strouhanky, 50g nastrouhaných mandlí (ořechů), 100g rozinek, 3 lžíce rumu, 1 balíček vanilkový cukr, 3 polévkové lžíce cukru (cukr lze nahradit medem), nastrouhaná citronová kůra, skořice. Strouhanku nasucho opražíme. Jablka oloupeme, nakrájíme na plátky a podusíme společně s rumem, citronovou kůrou, skořicí a cukrem asi 5 minut na mírném plameni. Náplň necháme vychladnout a potom ji rozetřeme na strouhanku a posypeme rozinkami a mandlemi. Štrúdl pomocí utěrky svineme, potřeme máslem a pečeme ve středně vyhřáté troubě dozlatova.
Vídeňská bábovka má také mnoho receptů. Existují recepty na kynutou i třenou vídeňskou bábovku, dokonce i recepty na vařenou či v mikrovlnce pečenou vídeňskou bábovku. Také jsou tu bábovky s přídavkem kakaa či více tradiční vídeňská maková bábovka. Pro obyvatele Vídně však musí být pravá vídeňská bábovka pečena v bábovkové formě určitého tvaru a velikosti. Na tu si rádi zajdou na snídani do kavárny cestou do práce.
Rakouské vdolečky se nejčastěji podávají s meruňkovou zavařeninou sypané sladkým tvarohem. Pochutnat si na nich můžete v každé restauraci nebo i ve většině kaváren.
500g hrubé mouky, 100g másla, 50g cukru, 1 vejce, 125ml mléka, ½ kostky droždí, špetka soli, citronová kůra, 150g másla. Z ingrediencí pokojové teploty připravíme kvásek a poté vypracujeme těsto, které necháme asi hodinu kynout. Pak těsto rozválíme a formičkou (skleničkou) vypichujeme kolečka do kterých prstem vtlačíme důlek. Necháme ještě 10 minut kynout a pak smažíme na rozehřátém másle dozlatova. Důlky vdolečků plníme meruňkovou marmeládou a sypeme strouhaným tvarohem a cukrem.
Ve druhém díle vám přiblížím některá rakouská jídla a nápoje - Rakouská kuchyně 2.díl
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena