Stále ještě nás svým krásným hřejivým sluníčkem může potěšit babí léto. I na podzim si tedy můžeme užívat příjemné chvíle s přáteli, třeba při posezení u grilu.
Posezení v přírodě, u teplých plamínků ohně nebo doma v rodinném kruhu - obyklé situace vhodné ke grilování.
Pokud si připravíme dobrý horký čaj a nic nám nezkazí veselou náladu, pak bude krásné chvíle zažívat každý, kdo se rozhodne vyzkoušet s námi i úpravu pokrmů v alobalu.
Alobal je obal pro balení potravin - vcelku moderní a přitom estetický a hygienický. Využívá se pro balení potravin a přípravu pokrmů v domácnosti, na cestách i při turistice. Potraviny zabalené do alobalu (hliníkové fólie) - jako například chléb, maso, uzeniny, sýry, apod. si udržují svou chuť, nevysychají a nemění se působením světla. Další výhodou alobalu je, že ho můžeme v přírodě použít místo pánvičky nebo kotlíku. Při grilování nebo pečení jsou v něm zabalené pokrmy šťavnaté, jemné a udržují si svou charakteristickou chuť a vůni. Tepelná úprava pokrmů v alobalu je správná i z hlediska racionální výživy, neboť při ní nedochází k přepalování tuků.
Potraviny upravované v alobalu musíme před vlastní úpravou pečlivě připravit a ochutit, například sardelovým máslem, hořčicí, kořením, citronovou nebo vinnou marinádou apod., protože během přípravy již neochucujeme. Masa by pak také neměla svou typickou barvu a kůrku. Aby šťáva z masa neunikla během úpravy, musíme ho vždy do alobalu pečlivě zabalit a zabalené vkládat do vyhřáté trouby, pod gril nebo zahrabat do horkého popela z ohniště.
Výhodou této úpravy je, že si maso můžeme připravit, tedy naklepat, osolit a případně pokapat citrónovou šťávou, doplnit máslem, olejem apod., a to den předem, dobře zabalit do alobalové folie. Takto připravené maso - drůbež, zvěřinu - dáme do chladničky a další den upravujeme. Příprava je pak velmi rychlá. Obdobně si můžeme připravit maso, jedeme-li na výlet.
Určitou nevýhodou této úpravy je, že zpracovávané potraviny po dobu tepelné úpravy nevidíme, a proto jejich úpravu nemůžeme regulovat. Jestliže tedy takto připravujeme pokrm a nemáme s délkou jeho úpravy dost zkušeností, můžeme je z trouby vyjmout, na jedné straně alobal uvolnit a opatrně do masa píchnout vidličkou. Není-li měkké, znovu je pečlivě zabalíme a dopečeme.
Maso (ale i rybu nebo část kuřete) osolíme, okořeníme, zabalíme do tukem potřeného alobalu a potom na něj naneseme asi centimetrovou vrstvu jílové hlíny. Takto připravený speciální pekáč vlastní výroby zahrabeme do předem připravené hromádky horkého popela tak, aby byl celý zakrytý co nejsilnější vrstvou uhlíků. Nad ním udržujeme asi půl hodiny (podle druhu a množství pokrmu) mírný oheň. Potom maso vyhrabeme, hliněný obal rozloupneme, alobal odstraníme a můžeme se s chutí pustit do jídla.
Kotlík si připravíme raději z několika vrstev alobalu, na talířek nebo podložku nám stačí jedna. Při všech přípravách pokrmů v alobalu však počítáme s tím, že jsou pokrmy hotové dříve než při běžné klasické úpravě.
Nezoufejme tedy nad tím, že končí krásné teplé léto a s ním všechny radosti, které provází jeho dlouhé večery. I podzimní podvečer vybízí k posezení s přáteli.
Foto: Profimedia
Autor:Stáňa
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena