Ani nejlepší ryba nestojí za nic, pokud není čerstvá. Rybí maso obsahuje lehce stravitelné hodnotné bílkoviny, vitamíny A a D, minerální látky. Maso mořských ryb obsahuje navíc vzácný jód.
Čerstvá ryba má jasné oči s průhlednou rohovkou. Maso je pod tlakem prstu tuhé, žábry, respektive jejich poklopy, jsou uzavřené. Pokud si chceme dopřát čerstvou rybu a chystáme se pro ni do obchodu, kupujeme nejlépe vykuchanou, zbavenou šupin, pokud se ji nechystáme vařit namodro.
Hlen z povrchu ryby neodstraňujeme a dáváme přednost rybě s tmavými šupinami před rybou s šupinami stříbrošedé barvy.
Před vložením do horké vody můžeme rybu polít vařícím octem, který zmodrání usnadní.
K rybám se velice hodí zelenina. Ať už k přípravě, nebo jen jako příloha, zeleninu bychom v kombinaci s rybou měli používat vždy. Zelenina i koření přispějí k chuťové rozmanitosti.
Sladkovodní ryby vaříme s trochou cibule, mrkve, petržele a celeru, s několika zrnky pepře a trochou soli. K mořské rybě přidáme bobkový list a trochu bílého vína.
Vodu vlijeme do hrnce a minimálně 15 minut v ní vaříme samotnou zelenina a koření, až poté přidáme rybu. Můžeme přichytit octem, citronovou šťávou a solí podle chuti každého z nás.
Když na povrchu (na hladině vody) začnou vystupovat malé perličky, přilijeme hrnek studené vody, aby se rybí maso co nejlépe lístkovalo. Hrnec pevně uzavřeme pokličkou, odstavíme z plotny a rybu necháme pomalu dojít. Malé rybě (pstruh) postačí 8 minut, větší rybě (kapr) 20 minut. Na 2,5 cm tloušťky ryby počítáme 10 minut na dojití.
Abychom se přesvědčili, zda je ryba skutečně hotová, zapíchneme jehlu do nejtlustšího místa za hlavou ryby. Pokud neklade maso žádný odpor, je ryba správně uvařená.
Ke grilování používáme štíhlé druhy ryb (úhoř, pstruh), které před grilováním prořízneme na břiše, propláchneme vodou, odstraníme vnitřnosti a lehce nasolíme. Takto připravenou rybu grilujeme podle vlastní chuti s vybraným kořením, které nám nejvíce chutná, anebo potíráme v předem přichystané marinádě. Marinádu připravíme z oleje a koření podle naší chuti. Takto přichystanou rybu zabalíme do alobalu a asi 15 minut ji grilujeme zabalenou , aby se do ní dobře vpravily chutě koření a aby se nespálila. Po 15-ti minutách vyjmeme z ohně, rozbalíme, případně znovu ochutíme a grilujeme již bez alobalu dozlatova z obou stran, než je pěkně měkká a nazlátlá.
Sůl. Nezapomeňme na sůl, kterou přidáváme při vaření, u sladkovodních ryb na 1 l vody 5 g. Při přípravě mořské ryby dáváme dvojnásobek. Octem nebo citronovou šťávou šetříme. Stačí 1 lžíce na 5 l vody.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2025. Všechna práva vyhrazena