Oslavy a jinak výjimečné dny, návštěvy přátel, příležitostná posezení se skleničkou v ruce, někdy i jen příjemná chvilka ve dvou - to jsou momenty, kdy otvíráme láhev vína nebo dokonce tvrdého alkoholu.
Stačí však i malá dávka alkoholu, pravidelná a denní, která se stává jedem. Jen 80 mililitrů alkoholu v čisté formě denně dokáže poškodit náš organismus. V článku Otrava alkoholem 1.díl jsme se setkali s informací o alkoholu a o stadiích alkoholického opojení. Alkohol konzumujeme v menší či větší míře občas téměř všichni. Hodně lidí si ale najde i sebemenší důvod k jeho popíjení každý den. Větší nebezpečí pak hrozí těm, kteří užívají různé léky, pak právě oni by měli mít na paměti, že alkohol a léky se nesnášejí. Zároveň podávání alkoholu malým dětem nebo umožnění přístupu k němu je pro malé děti smrtelně nebezpečné. I malé množství alkoholu či nevinné mlsání likérových bombónů je pro děti totiž nepřijatelné.
Panují názory, že pití alkoholu při jídle nebo po něm a v malé míře není tak škodlivé. Pravdou je, že jsou-li žaludek a střeva naplněna potravou, pak je přestup alkoholu do krve prodloužený. Přesto se do krve dostane 20 procent požitého alkoholu žaludeční sliznicí a 80 procent z tenkého střeva. Určité množství alkoholu je ihned po požití opět vyloučeno. Tak v nezměněné podobě opustí tělo prostřednictvím ledvin, kůže a plic asi pět procent alkoholu. Zbývající alkohol je transportován krví do jater, kde je pomocí celé řady komplikovaných chemických procesů přeměněn na oxid uhličitý a na vodu.
Jestliže 70 kilogramů vážící muž vypije 0,7 litrovou láhev 40% lihoviny (která obsahuje 233 gramů čistého alkoholu), pak obsah alkoholu v krvi u tohoto muže bude 4,9 promile. To odpovídá těžké, někdy dokonce smrtelné otravě alkoholem. Každou hodinu po dopití lihoviny se odbourá 15 procent zkonzumovaného množství alkoholu v krvi. Dokážeme si dobře spočítat, jak dlouho bude trvat stav, kdy se v krvi alkohol udrží. Řidiči by toto měli mít obzvlášť na paměti, než usednou znovu za volant. Ten, kdo si rád dopřeje denně několik piv, měl by vědět, že čtyři desetistupňová piva obsahují 64ml čistého alkoholu, čtyři dvanáctistupňová piva přes 100ml čistého alkoholu. Při pomyšlení, že v našich českých hospodách posedávají stálí klienti každý den a jejich lístek s útratou se plní "čárkami" za vypité půllitry, není těžké si představit, co to dělá s jejich játry.
Pokud jde o léčbu otravy alkoholem, pak většinou probíhá na nemocničním oddělení intenzivní péče. Pacientovi zde může být urychleně zavedeno umělé dýchání, masáž srdce a podpora krevního oběhu, případně zavedena protišoková terapie. Člověk si může pomoci i sám a zabránit tak nejhorším následkům rozvíjející se otravy, a to úmyslně vyvolaným zvracením, kdy dojde k vyprázdnění žaludku.
Nastane-li třetí stadium alkoholického opojení, tedy narkotické stadium, je nejvhodnější odvézt pacienta ihned do nemocnice. Před příjezdem záchranky opilého uložíme na bok do stabilizované polohy a dbáme na to, aby mu nezapadl jazyk nebo postižený nevdechl zvratky.
Otrava alkoholem je od třetího stadia otravy životu nebezpečná. Hodnoty alkoholu v krvi nad 4 promile jsou často smrtelné. Existuje jen několik výjimek, kdy člověka nezlomí ani vyšší obsah alkoholu v krvi při jeho opakovaném konzumování. V případě otravy alkoholem by to však nemělo být vzorem pro ostatní.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena