Chutné, dostupné, zdravé a mimořádně vhodné pro horké letní dny! Takové jsou čerstvé plody, kterými doplníme vitamíny a ukuchtíme řadu dobrot. A jak osvěží!
U meruněk je rozhodující stupeň zralosti. Tvrdší plody používáme do kompotů, naopak přezrálé užijeme do zavařenin a džemů. Tak akorát zralé meruňky jsou po vypeckování výborně na přípravu moučníků. Meruňky jsou skvělým zdrojem vlákniny, železa a draslíku, ale také přírodního beta-karotenu, což uvítá náš organismus zejména při opalování.
Třešně jsou ve všech barvách a stupních zralosti ideální do koláčů, muffinů a na přípravu letních dezertů. Dají se z nich připravit kompoty, ovocné omáčky a želé. Ale jistě sami uznáte, že úplně nejlepší jsou třešně čerstvé!
Tyto tmavomodré plody s bělavou až zelenou dužinou jsou bohaté na vitamíny skupiny B a provitamín A. Zralé švestky jsou výborné čerstvé, ale také v kynutých knedlících, koláčích a nemůžeme opomenout povidla. A věděli jste, že pomáhají zmírňovat depresi a stres?
Mezi první plody, které se objeví na našich zahrádkách, patří jahody. Jsou krásné nejen na pohled a zdobí zmrzlinové poháry, dezerty a moučníky, ale i samotné zakápnuté citronem a sypané cukrem chutnají skvěle. Pro osvěžení si z jahod připravíme ovocnou dřeň (zlehka oslazené rozmixované jahody), kterou necháme zamrazit.
Nasbírané borůvky si dopřejeme v lívancích, koláčích, knedlících. Čerstvé vychlazené borůvky můžeme podávat se zmrzlinou, šlehačkou, ale i dietněji - v bílém jogurtu. Borůvky obsahují látky zlepšující krevní oběh a posilují imunitu. Působí proti infekcím, zánětům, jsou vhodné i pro diabetiky.
Jedna z největších slastí léta - sladké růžové maliny! Jejich chuť nejlépe vynikne samostatně, jen je doplníme vychlazeným bílým jogurtem nebo sýrem mascarpone.
Černé ostružiny jsou letní ovocnou lahůdkou. Chutnají výborně jen tak samotné, v ovocných salátech, jako doplněk zmrzlin. Hodí se i k masu, a to třeba při přípravě husí pečínky. Když nám vadí ostružinová zrníčka, jednoduše ostružiny podusíme a propasírujeme.
Kyselé červené bobulky jsou zdrojem řady vitamínů a minerálních látek, černý rybíz je bohatě zásoben draslíkem, vitamínem C a antioxidanty. Červený rybíz se hodí k výrobě mražené dřeně, k pečení ovocných moučníků a zdobení dezertů. Stejně tak užijeme rybíz černý, který je aromatičtější, hodit se bude na zavařeniny, sirupy, výrobu domácího vína a ovocného želé.
Angrešt bývá zelený, načervenalý nebo zbarvený dozlatova, slupce nechybí typické ochmýření. Angrešt je jedinečný na přípravu kompotů, zavařenin, čatní, želé, marmelád a džemů, protože má vysoký obsah pektinu a vyniká želírovacími schopnostmi. Hodí se i na koláče a k doplnění masa v podobě omáček.
Foto: Photos.com
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena