Pokračování článku o zázračných bylinkách, které pomohou upravit k lepšímu náš zdravotní stav.
Hořká bylina léčí srdeční choroby, tachykardii (zvýšený tep), účinkuje na plicní a žlučníkové nemoci.
Pokud nadměrně pijeme minerální vody a k tomu konzumujeme potraviny bohaté na vápník, zaděláváme si na ledivnové kameny. Rdesno blešník je právě tou bylinou, která zabraňuje tvoření písku a kamenů. Často se kombinuje s jinými bylinami podporující funkci ledvin.
Neboli pupečník asijský určitě znají všichni cukrovkáři. Působí na nejjemnější krevní vlásečnice a poškozené cévy. Na cukrovku užijeme i typicky hořký kořen z omanu pravého.
Pro tuto bylinu je typická zvláštní vůně. Jeho užívání je dost indiviuální. Působí na neurózu, bušení srdce a na kvalitní spánek. Ovšem někteří se po noci, kdy užili kozlíka lékařského, mohou cítit spíše unaveni, tělo si na něj musí zvyknout. Říká se, že takzvaně občerstvuje srdce.
Silně léčivá rostlina, z níž se využívají listy, kůra i plody. Kůra rakytníku obsahuje vzácný serotonin, ten působí na mozkovou kůru a zlepšuje její činnost. Doporučuje se jako pitná kůra společně s řepíkem lékařským (král léčivých rostlin) při chemoterapii.
Z anděliky sbíráme semena a kořeny. Anděliku by měli vyzkoušet zejména astmatici. Za vyzkoušení stojí bylinné víno.
Zhruba 70dkg kořene anděliky necháme vylouhovat v bílém víně. Andělikové víno pak dvakrát denně popíjíme po malých doušcích (asi 50ml).
Všechny tyto rostliny mají jedno společné - obsahují látku inulín, snižující hladinu cukru v krvi a ovlivňující složení žlučových šťáv. Inulín nalezneme i v bramborách s oříškovou příchutí, říká se jim topinambury. Čekanka navíc léčí všechny choroby břišní dutiny.
Rostlina s modrými kvítky je známá svými účinky na zklidnění zánětlivých a hnisavých očí. Spolu s gotukolou, bělotrnem a kustovnicí čínskou se užívá vnitřně. Chrpu si chválí také všichni ti, kteří pravidelně trpí sennou rýmou.
Kořeny rozchodnice růžové se používají k léčení chorob uší (nedoslýchavosti). Po jejím užívání dochází i k harmonizaci duševního stavu, ustupování depresí, léčí také narušenou funkci vaječníků.
Obsahuje cholin, který působí na záněty nervů. Je skvělým pomocníkem při prevenci vniku chřipkových virů do organismu.
Využití nachází v podobě obkladů a mastí. Léčí obličejové ekzémy.
Přečtěte si také úvodní článek do světa léčivých bylinek - Léčení bylinkami 1.díl
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena