Pár zajímavostí o rostlinách, které mohou pomoci jako doplněk při léčbě, ale zejména jako prevence. V podobě čajů, obkladů, tinktur apod. mnohdy působí dokonale.
Bylinky a jiné rostliny jsou od pradávna pomocí pro udržení fyzického i psychického zdraví. Někdo po nich šáhne až v poslední chvíli, kdy nezabírá běžná lékařská léčba, někdo je má každý den při sobě a chrání se ještě před vznikem onemocnění. Pojďme si říct pár slov o vyvolených zázracích z přírody.
Třeba takové jmelí. Ačkoliv je to polojed a doporučuje se užívat pouze do 7g, výjimečně dobře působí na snížení krevního tlaku. Z listů a tenkých větviček jmelí si připravíme odvar a popíjíme po malých doušcích.
Za zmínku stojí i "obyčejné" listové zelí. Z listového zelí vyřízneme řapík, roztlučeme a vzniklou masu přikládáme na záněty žil či kloubů, bolestivou páteř a podobně. Nekvašenou šťávu ze zelí požíváme při žaludečních vředech.
Jasan jako léčivý prostředek působí na revmatické bolesti, dnu a potíže s pohybovým ústrojím. Léčivé jsou listy a kůra z jasanu, ze kterých se připravuje čaj. Dokáže také tlumit horečku. Z kůry se připravují odvary, které se přikládají na pohmožděniny a rány, abychom urychlili hojení. Z jasanu se připravuje také tinktura (rostlina nakládaná v alkoholu), což je přímo balzám na bolestivé klouby. Při přípravě domácí tinktury z jakékoliv bylinky je důležité, aby se nechávala odležet tak, aby na ni svítil měsíc. Takto výrazně posílíme její účinek.
S třezalkou opatrně, sice působí dokonale jako sedativum a uklidňující prostředek, ale její účinek se může krýt s některými léky. Třezalka také často vyvolává alergické reakce.
Z bobulí topolu černého luhovaných v alkoholu se připravuje skvělá tintktura. Má významný účinek na pohybový aparát, kožní problémy a uplatňuje se i při léčbě boreliózy.
Je známo, že šišák bajkalský obsahuje 4 protirakovinné látky. Snižuje tlak, cholesterol, tuky v krvi, působí protialergicky a zmírňuje deprese. Vnitřně se šišák užívá v podobě čaje z listí a kůry, zlepšuje pohyblivost, zaživání a má mírně projímavý účinek. Zevně se užívá jako mast, která dokáže zmírnit svědění a léčit atopické ekzémy.
Bylina s neobvyklým názvem je požehnáním pro všechny, kteří potřebují přibrat. Ať už se to týká podvýživy z vlastního přičinění (anorexie) nebo po vážných onemocněních, úrazech, operacích a následně ztráty svalové hmoty. Pískavice tohle všechno umí napravit. Dokonce řeší potíže s otěhotněním, ztrátou menstruace a vypadávání vlasů, což většinou souvisí s nedostatkem živin. Semena pískavice se práškují na čaj nebo přípravu obkladů. Bývá i součástí pokrmů - moučníků, příloh.
Více než recept, spíše něco do praxe. Pro nabrání nějakých těch kil se bude hodit tato kombinace: 1 lžíce moučky pískavice, oříšky, med a ovesné vločky. Připravíme si tak kalorickou směs, kterou můžeme pojídat mezi hlavními jídly.
Pokračování najdete v článku -
Léčení bylinkami 2.díl
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena