Trpíte bolestmi hlavy? Hrozíte se podzimní deprese a nedostatku energie? Nemá cenu polykat tablety, léčit se můžeme "obyčejným" kyslíkem.
Kyslík je bohužel čím dál vzácnější. V atmosféře ho ubývá, zatímco ještě před miliony let jej bylo v atmosféře téměř padesát procent, dnes je toto množství o více než polovinu nižší a v atmosféře je pouze 21% kyslíku.
Kyslík je jedním z nejrozšířenějších prvků na naší planetě. Spoluvytváří vzduch, je mimo jiné součástí aminokyselin, sacharidů a proteinů. A hlavně je vůbec nejdůležitějším zdrojem energie pro náš život. Bez více než dvacetitisíců nádechů vzduchu denně bychom se neobešli. Jistě sami víme, jak špatně se nám dýchá ve městech plných smogu a naopak jaký náboj energie a dobré nálady nám dodá pobyt na horách či obyčejná procházka lesem. Má to na svědomí právě kyslík.
Při nedostatku kyslíků dochází k degeneraci tělních buněk. Nejmarkantněji postihuje absence kyslíku mozkové buňky. Naopak svaly se při zvýšené námaze dokáží bez kyslíku krátkodobě obejít za vzniku přidruženého jevu, takzvaného kyslíkového dluhu.
Okysličená krev putuje z našich plic do nejvzdálenějších končin našeho těla. Umožňuje život všem buňkám našeho těla. Působí povzbudivě na nervovou soustavu, při náročné psychické práci je dobré námahu střídat s procházkami na čerstvém vzduchu. Z vlastní zkušenosti jistě víme, že i spánek je klidnější při pootevřeném okně.
Nejjednodušeji dodáme tělu kyslík jakoukoliv sportovní aktivitou pokud možno v přírodě. Odjeďme do hor nebo k moři a důkladnými procházkami se nabijeme energií na další měsíce. Pokud ovšem nemáme to štěstí a z jakýchkoliv důvodů nemůžeme na dovolenou odjet, krátkodobě pomohou inhalace kyslíku. Kyslík v malých bombičkách podobných laku na vlasy seženeme v některých drogeriích, lékárnách a prodejnách zdravotnických potřeb. Samozřejmě si můžeme obstarat i několikalitrové lahve.
Tři atomy kyslíku spojené v jednu molekulu vytváří ozón. Jedná se o bezbarvý plyn. Používá se jako silný desinfekční prostředek pro čištění vod. V medicíně nachází své využití při léčbě špatně se hojících bércových vředů, plísňových a bakteriálních onemocnění. Používají se ozónové pleťové krémy, tablety, ozónové obklady či ozónové stany. S ozónem se můžeme setkat i v ordinaci zubaře, ten pomocí ozónu provádí desinfekci a ošetřování ústní dutiny, mimo jiné například bezbolestně léčí zubní kazy v prvních fázích.
V přírodě se ozón ve vysoké koncentraci vyskytuje především u moře nebo naopak ve vysoko položených oblastech.
Jak vidíme, i takový "obyčejný" kyslík dokáže pomoci našemu tělu bojovat s psychickými i fyzickými nemocemi. Proč to nezkusit?
Foto: Profimedia
Autor:Sarkak
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena