Každé ráno už při přípravě ranního rituálu v podobě kávy nebo čaje se nemůžete dívat na oprýskaná dvířka a nepěkné úchytky? Někdy stačí pár šikovných úprav a kuchyň nabere nový dech.
Kuchyň je jednou z prvních místností, kde začínáme a končíme den. Ať už připravujeme složité pokrmy, chystáme dětem svačinu nebo si připravujeme oblíbený nápoj, vždy by nás měla povzbudit. Barevností a čistotou. Navíc, pokud kuchyň slouží i jako jídelna a místo, kde se rodina schází, měl by jídelní stůl splňovat požadavky učení feng-šuej. Nikdo by neměl sedět zády ke dveřím a pokud je kuchyň průchozí, neumísťujeme jej "do cesty". Takové místo je značně neklidné a sedící by na své židli nikdy dlouho nevydrželi. Jako by nám podvědomí říkalo, že takto umístěný stůl křižuje tu nejkratší cestu procházejícím. Proto na to pamatujme.
Barevný nátěr často bledne a objevují se jiné barevné změny, zvláště nevlastníme-li digestoř. Místy se na stěně vytvářejí skvrny od prskajícího oleje, to když za sporákem nemáme omyvatelné obklady nebo alespoň plechový plát.
První, co u kuchyňských linek odchází, bývají hrany pracovní desky, dvířek, těsnící lišty a spáry. Usazená špína, která už nejde vyčistit, spáry, které se rozestupují, to je chvíle, kdy musíme začít jednat. K tomu "ošahané" úchytky se slezlou barvou, obitá dvířka, opotřebovaný dřez a kapající baterie. Mnohdy bývá třeba vyměnit i nějaký ten spotřebič, který pamatuje ještě naši babičku.
Někteří se do renovace pustí sami, to když není na "zbytečné" rozhazování a šetříme. Pokud chceme dát kuchyni nový vzhled, začneme nátěrem stěn. Použijeme živou barvu - žlutá, oranžová, červená nebo sytě zelená zlepší náladu i chuť do jídla.
Dřevěná dvířka můžeme obrousit a natřít lakem nebo zpestřit barevným nástřikem (stejně tak plechová), můžeme použít i fólii nebo tapetu.
Nepěkné hrany dvířek a korpusů skřínek zbavíme starých olepovacích hran a zbytků lepidla, potom je můžeme olepit novou páskou. Těsnící lišty kolem dokola vyměníme, doplníme o koncovky a barevně sladíme s pracovní deskou, aby byly lišty méně patrné. Můžeme vyměnit i dřez či baterii, ty nejlevnější seženeme ve větších obchodech do tisícikoruny. Místo obkladů můžeme zkusit betonovou stěrku, kterou můžeme co půlroku přetřít a dodat kuchyni nový vzhled, navíc se snadno udržuje. Můžeme vyměnit sifon a těsnění. Nezapomene na nové úchytky, které se cenově pohybují (i kovové) již od třiceti korun.
Pokud chceme opravdu zainvestovat, máme široké spektrum možností. Pracovní desku můžeme mít postformingovou, o dvojité síle, desku z přírodního kamene, ta vypadá opravdu luxusně. Nerezové dřezy můžeme nahradit keramickými či granitovanými dřezy, z přírodního i umělého kamene. Baterie by měla být dominantou dřezu, můžeme si ji pořídit i se sprškou.
Skříňky můžeme vybavit drátěným programem s celovýsuvy a tlumením (totéž můžeme dodat i na dvířka). Oblíbené jsou samozajížděcí zásuvky, doplněné o pořadače z nerezu, dřeva či plastu. Některá klasická dvířka nahradíme roletkami. Místo dvířek můžeme použít alu rámečky (hliníkové) vyplněné sklem, ty často vidíme na vrchních skříňkách moderních kuchyňských linek. Výklopné systémy jsou vhodné na horní skříňky, otevře se nám tak celý vnitřní prostor, navíc bývají polohovatelné. Výhodou jsou posuvná prkénka na krájení, závěsné systémy a další.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2025. Všechna práva vyhrazena