Exotické plody na sebe poutají pozornost nejen pestrými barvami, ale i nezvyklými tvary. Pěstují se v zemích tropického a subtropického pásma, ale dostanou se i na náš stůl.
Do Evropy se exotické ovoce dováží většinou po moři, ale stále častěji také letecky. Některé druhy (například kiwi, avokádo) se však dnes pěstují i na jihu Evropy - v Řecku, Itálii či ve Francii. Nezáleží ale na tom, kde ovoce vyroste, důležité je, že se dostane do českých obchodů a máme možnost si jej koupit. Často člověk neví, jak ovoce zpracovat a upravit, aby bylo co nejchutnější, nebo jak se který druh vůbec jmenuje. V tomto článku se dozvíte něco o mangu, papáji a opuncii.
Mango je plod subtropické dřeviny mangovníku, který pochází z Indie. Plod má podlouhlý oválný tvar ke špici zúžený. Barva manga se postupem zrání mění od zelené přes žlutou a oranžovou až po červenou. Slupka manga je nepoživatelná a konzumuje se pouze sladká dužnina, která barvou i chutí připomíná broskev či nektarinku. Mango patří mezi ovoce, které je bohaté na vitamíny. Obsahuje hlavně vitamín B3, B6, vitamín E a také vysoký obsah vitamínu C. Neméně důležitý je obsah provitamínu A. Za zmínku stojí i přítomnost hořčíku, zinku, draslíku, železa a mědi.
Plod manga je vhodný ke konzumaci tehdy, jakmile se poddá tlaku prstů. Před konzumací se mango oloupe a odstraní se pecka. Nejlepší je ho konzumovat čerstvé a dobře vychlazené. Mango bývá používáno jako příloha k šunce, k masu či rybám. Často se přidává do ovocných salátů, kompotů nebo zmrzliny. Nedoporučuje se zapíjet mango alkoholem.
Opuncie je rozsáhlý rod patřící do čeledi kaktusovité. Jednou z nevýznamnějších opuncií je Opuncia ficus indica (indický fík), která pochází z Mexika. Dnes se tato opuncie hojně pěstuje i ve Středomořské oblasti, nejvíce na Sicílii. Tato rostlina dorůstá výšky až čtyř metrů a pěstuje se pro bobule nazývané též indické fíky, kaktusové fíky nebo kaktusové hrušky. Bobule jsou 5 - 10 centimetrů dlouhé, oválné a na obou koncích zploštělé. Barva plodu přechází od zelené přes červenou až po žlutou. Slupka opuncií je posetá trsy jemných ostnů, které jsou velmi ostré. Ostny se však odstraní předtím, než se ovoce dostane do obchodů.
Plody opuncie se konzumují syrové. Jí se pouze dužnina, která je sladká a šťavnatá. Plod je možné rozkrojit na poloviny a vyjíst dužninu lžičkou nebo opatrně oloupat a jíst jako banán. Opuncie obsahuje větší množství drobných tvrdých peciček, které se konzumují spolu s dužninou. Toto ovoce je bohaté na cukr, dále obsahuje draslík, vápník, hořčík a fosfor. Důležité jsou vitamíny B, C a také vláknina. Indický fík se přidává do různých ovocných salátů, nápojů a moučníků.
Dalším exotickým ovocem je papája, která pochází z tropických oblastí Střední Ameriky, odkud ji do Evropy přivezli portugalští mořeplavci. Dnes se však pěstuje v tropech po celém světě. Plody papáji vyrůstají na vrcholu dutého stonku byliny, vzhledem podobající se palmě, která dorůstá do výšky až deseti metrů. Plod váží až 2,5 kilogramů a má oválný nebo hruškovitý tvar. Na povrchu se nachází tři centimetry tlustá hladká kožovitá kůra, která se před konzumací musí oloupat. Barva plodu je zelená, při plné zralosti přechází do žluta. Uvnitř se nachází dutina, která je vyplněna černými semínky. Semínka nejsou jedlá. Kolem dutiny je asi pět centimetrů silná žlutá až tmavě oranžová dužina, která je sladká a chutí připoná ananasový meloun s meruňkou. Papája obsahuje celou řadu vitamínů, především B, C, provitamín A a významné je množství vápníku.
Papája je vhodná ke konzumaci, když její hladký povrch začne žloutnout a poddává se tlaku prstů. Před konzumací se plod rozkrojí, vydlabou se černá semínka a dužnina se nakrájí na plátky. Papája výborně chutná v ovocných salátech v kombinaci s citrusovými plody. Z papáji se připravují kompoty a džemy. V obchodech je k dostání také sušená papája v podobě kostek, plátků či dukátků slazených cukrem.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena