Jujuba je blízkým příbuzným krušiny, která roste v našich lesích, rodí nejedlé černé plody a má její kůra má léčivé vlastnosti. Jujuba je rostlinou mírného pásu.
Jujuba roste hojně v Jižní Asii, především v Číně. Pěstuje se také v Japonsku, Malé Asii a v Středomoří, nejblíže k nám v Bulharsku. Jujuba vyrůstá jako bujný keř nebo strom do výše přibližně 10-ti metrů charakteristický převislými větvemi. Jsou pokryté drobnými eliptickými lístky, které intenzivně svítí ve slunci. Mladé výhonky jsou pokryty černými fleky, které již na starších větvích nenajdeme. Z jara vyrůstají z pupenů velmi osobité ovocné výhonky, které v jeseni opadávají spolu s ovocem. Žádný jiný druh takovéto výhony netvoří. Mimo ovocných výhonů vyrůstají v řídkých odstupech výhonky vegetativní, které tvoří roční přírůst stromu. Na plodonosných výhonech se na jaře objevují malé žluté květy v úborech (6 - 12 kusů). Některé stromy jsou samosprašné, jiné cizosprašné. Ovoce jujuby je podobné švestce. Má délku asi 5 cm a střední šířku 2,5 cm. Barva povrchu ovoce je světle zelená, V době dozrávání (koncem srpna) se objevují na povrchu hnědé skvrny, které se postupně slévají, až ovoce zhnědne úplně. Pod kůží se nachází zelenohnědá dužina, která je mdle sladká. Ve středu ovoce je velká oválná pecka.
Je to ovoce velmi bohaté na uhlohydráty, kterých obsahuje 25%, čili průměrně 3 krát více než naše ovoce. Vzhledem k tomu, že plody jujuby obsahují málo kyselin, nejsou vhodné k přímému konzumu. Konzumují se vařené s rýží a kaší, nebo se užívají k plnění housek a pečiva. Plody však po usušení nabývají výborné chuti.
Suší se ve velkém množství a prodávají se pod názvem čínské datle. V americké pěstitelské literatuře je uvedeno, že jujuba má ráda horké léto, avšak snáší v zimě i chlad do – 30 °C. Tato odolnost je však podmíněná suchým a slunečným klimatem, který se u nás nevyskytuje. Uvedené skutečnosti byly pozorovány i u jiných užitkových rostlin pocházejících z Číny, které například v Mandžurií snesou teplotu – 30 °C, ale u nás vymrzají již při – 20 °C. V naších podmínkách je proto bezpečnější pěstovat rostliny v nádobách (plastové květináče o obsahu 10 l), které mohou být od jara umístěné na zahradě a na zimu jej pak umístíme pod střechu, do altánu, nebo garáže, kde kmen nevymrzne. Jujuba patří do skupiny rostlin s malými nároky.
V Číně roste divoce na úhorech, kamenité půdě a skalních rozsedlinách. Snese 3 - 4 měsíce slunečného počasí, bez srážek. V Polsku žádná ze školek nemnoží, ani se neprodává sazenice jujuby. Spíše je možno ji dovést v květináči z Itálie, Řecka, Turecka, nebo Izraele. Z vlastní zkušenosti vím, že takovéto jižní rostliny jako: fíky, mandloně, granátovníky pěkně rostou a přinášejí ovoce v květináči, pokud se jim zajistí odpovídající podmínky zazimování. Stejný způsobem může růst a plodit i jujuba. Květináč způsobuje omezení rozvoje kořenového systému, zakrslý růst a omezenou plodnost.
Foto: Profimedia
Autor:Vilienka
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena