To, jakým způsobem se stravujete, ovlivňuje vaší psychiku a vaše psychika zase ovlivňuje, co a jak jíte. Nahlédněte pod pokličku své duše.
Nejen co, ale také jak jíte, určuje, jak se budete po jídle cítit a jak poběží váš metabolismus. Zhltnete ve spěchu kousek rohlíku a říkáte tomu snídaně? Pak si hezky zaděláváte na zažívací potíže. To ale není to nejhorší. Přestože vaše tělo dostalo jídlo, mozek se této události nezúčastnil – byli jste myšlenkami mimo. Výsledkem neuvědomování si jídla je, že máte za chvíli opět hlad.
Podobný hřích je nekonečné tlachání u oběda či večeře. Ne nadarmo říkávaly naše maminky a babičky, že u jídla se nemluví. Ne, že by mělo u jídelního stolu panovat hrobové ticho, ale ruku na srdce: není jídlo od toho, aby se vychutnávalo? Čím více budete vnímat nejen chuť, ale i barvu a vůni pokrmu, tím krásnějším obřadem učiníte každou snídani, oběd i večeři. Jezte pomalu, uvědomujte si rozdílné chutě. Díky plnému vědomí včas zaregistrujete, kdy máte dost a nehrozí vám přejedení se.
Možná najednou zjistíte, že určité pokrmy vám nesedí, těžko se polykají, jako by je vaše ústa nechtěla pustit dál. Naslouchejte řeči svého těla, jen ono ví, co je pro něj nejlepší. Žádné univerzální rady neexistují. Co je dobré pro jednoho, nemusí být dobré pro druhého. Pokud plně vnímáte každé jídlo, jež projde vašimi ústy, najednou jste citlivější také vůči tomu, co onou stravou je.
V dnešní uspěchané době jídlo dávno neplní jen funkci vyživovací. Bohužel, spousta z nás jej užívá jako braň proti stresu a důsledkem je často nadváha, přejídání, bulimie či jiná porucha příjmu potravy. A výsledkem takového boje je nakonec stejně a zase jen stres.
Tělo chronicky stresovaných lidí neustále požaduje glukózu, takže sladká a kalorická jídla jsou lákadlem číslo jedna. Jídlem je zajídán smutek, pocit prázdnoty, strach z neúspěchu a jiné negativní pocity. Tělo nenaplněného člověka má neustále hlad, jedná se však o hlad duševní. Jste hladoví po vnitřním klidu. Jak jej ale v náročném 21. století dosáhnout? No přece duševní relaxací. Najděte si činnost, u které si opravdu odpočinete, u které se budete cítit dobře. Věřte sami sobě, věřte v to lepší a hledejte ve všem něco pozitivního. Milujte druhé a milujte také sami sebe. Nekritizujte se stále za své chyby, naopak si uvědomujte to dobré, co ve vás je. Jakmile se přiblížíte duševnímu klidu, změní se také váš postoj k jídlu.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena