Složení naší stravy se odráží ve vzhledu kůže, vlasů, jazyka, nehtů, zkrátka celého těla. Napadlo vás ale někdy použít jazyk nebo nehty jako indikátory zdraví?
Nejsou vaše nehty v pořádku? Lámou se, tvoří se na nich bílé flíčky? Pak se zamyslete nad svým zdravím. Potíže s nehty většinou signalizují nedostatek vitamínů skupiny B. Zvláště se to týká zahnědlých nehtů a nehtů se zakřivenými konci. Dopřejte si proto ořechy, luštěniny, celozrnné pečivo, jídlo obsahující kvasnice a libové maso.
Měkké a křehké nehty mohou také signalizovat nedostatek vápníků nebo vitamínu A. Bílé flíčky na nehtech se tvoří z nedostatku bílkovin, vitamínu C nebo zinku. Praskliny v nehtech jsou jasným důkazem, že tělo nedostatečně zásobujete tekutinami - zvyšte pitný režim alespoň na 2l tekutin denně.
Slabé nehty mohou být též známkou nemocných či oslabených jater. Játra znovu posílíte dostatkem ovoce a zeleniny a vyškrtnutím alkoholu, kávy a černého čaje z jídelníčku.
Také zbarvení a povlak jazyka mohou být dobrými ukazateli našeho zdravotního stavu. Podle alternativní medicíny se veškeré patologické změny v organismu okamžitě projeví na jazyku.
Normální jazyk má narůžovělé zbarvení, běžný je lehký bílý povlak. Je-li ovšem příliš bledý, vypovídá o vyčerpanosti organismu. Příčinou může být chronický únavový syndrom, chudokrevnost nebo hormonální nerovnováha. Výrazně červený jazyk zase signalizuje nedostatečnou prokrvenost tkání, způsobenou nejčastěji infekcí nebo zamořením organismu toxiny. Namodralý jazyk upozorňuje na srdeční nebo cévní potíže.
Je třeba rozlišovat mezi barvou samotného jazyka a barvou povlaku - rozlišíte je nejlépe tak, že povlak z jazyka setřete - pak uvidíte skutečnou barvu obojího. Trochu povlaku má na jazyku každý člověk, právě ten ale bývá příčinou vzniku zubního kazu. V povlaku jazyka se nachází miliony bakterií, které neustále působí na zubní sklovinu. Nemáte-li možnost si po každém jídle umýt zuby, setřete po něm z jazyka lžičkou alespoň povlak!
Jak už bylo řečeno, trocha povlaku je běžná. Jestliže ale váš jazyk pokrývá silná bílá vrstva, s vaším trávicím systémem není něco v pořádku. Nejčastěji se jedná o zanesená střeva - doporučuji detoxikaci, hydrokolon terapii nebo klystýr. Nažloutlý, těžký povlak zase signalizuje potíže s játry, žlučníkem či vysokým cholesterolem.
Pokud máte jazyk po celé délce popraskaný, pravděpodobně trpíte nedostatkem vitamínu B3. Při nedostatku tohoto vitamínu se na jazyku může také objevit hnědý povlak. Rozpraskaný červený jazyk bez povlaku mívají lidé trpící bolestmi zad, alergickou rýmou nebo pískáním v uších. Suchý jazyk volá po tekutinách, je známkou silné dehydratace.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena