Javorový sirup je sladidlo vyráběné z javorové mízy. Ta se k dochucování pokrmů používá již po staletí. Znali ji již původní američtí obyvatelé před příchodem Evropanů. Kdo, kdy a jak poprvé využil javorovou mízu je ovšem nejasné.
Výroba javorového sirupu
Velmocí javorového sirupu je jednoznačně s 80% veškeré výroby východní část Kanady, následovaná oblastmi okolo Velkých jezer. Javorový sirup lze však vyrobit i u nás. Mízu totiž produkují všechny druhy javorů, jen s jinou intenzitou. Nejvíce sladké mízy proudí v cévách javoru cukrového a javoru černého. Sirup se vyrábí brzy zjara. "Sbírá" se ze stromů, kterým je přibližně 40 let. Do stromu se každou sezónu navrtají 1 až 2 nové otvory hluboké 5 - 6 cm, ze kterých je pomocí plastových trubic jímána šťáva. Otvory se pak během roku zahojí.
Z co nejčerstvější mízy se vařením nechá vypařit většina vody a vznikne hustá tekutina. Vždyť javorová šťáva má jen 2,5% cukru. Na pouhý 1 litr sirupu je potřeba získat průměrně celých 40 litrů javorové mízy. Takové množství lze získat z jednoho cukrového javoru za 4 - 6 týdnů. Poměrně náročný proces se odráží i v ceně výsledného produktu. Litr opravdu kvalitního sirupu vyjde v Čechách i na 1000 korun. Koupit jej lze v každé větší prodejně zdravé výživy nebo přes internet.
Dalšími procesy lze z javorové mízy vyrobit také javorové máslo, javorový cukr či javorový karamel. Pravý javorový sirup někdy můžeme zaměnit se sirupem s "javorovou příchutí". Jedná se samozřejmě o náhražky, které mají do javorového sirupu daleko. Před nákupem sirupu se tedy podrobně seznamte s obalovou etiketou.
Nutriční látky v čistém javorovém sirupu
Již název napovídá, že javorový sirup bude plný cukru, konkrétně sacharózy. Tmavší sirupy mimo ni obsahují také malé množství glukózy a fruktózy. Z minerálních látek mají v javorovém sirupu hojné zastoupení vápník, mangan, hořčík a draslík. Konzumací javorového sirupu našemu tělu dodáme také riboflavin (vitamín B2), kyselinu pantothenovou (vitamín B5), pyridoxin (vitamín B6), niancin a další. Ve stopovém množství se v sirupu objevují též aminokyseliny.
Použití javorového sirupu v kuchyni
Jak už bylo řečeno, javorový sirup není právě levná záležitost, je však ideální náhražkou bílého rafinovaného cukru a za kvalitu se vyplatí si připlatit. Jeho olejovitá konzistence může kdekoho překvapit. Spíš bychom asi očekávali hutnou medovitou hmotu. V Kanadě ale i Americe se jím s oblibou polévají lívance, vafle či zmrzlinové poháry. Navíc jej lze použít do sladkých těst místo cukru.
Tvarohový koláč s javorovým sirupem
Ingredience
na těsto:1 balíček vanilkových vaflových sušenek, 5 lžic rozpuštěného másla, 2 lžíce cukru
na náplň: 1 balíček tvarohu, 1 plechovka kondenzovaného mléka, 50 ml citronové šťávy, 2 lžíce javorového sirupu
na polevu: 150 ml javorového sirupu, 75 ml vody, 1 vejce, 1 - 2 lžíce kukuřičného škrobu, 50 g mletých vlašských ořechů
Postup
Sušenky rozdrobíme a smícháme s cukrem a máslem. Vytvoříme kompaktní hmotu. Hmotu rozprostřeme na dno dortové formy. Dortovou formu následně dáme do mrazničky.
Mezitím si připravíme náplň. Tvaroh našleháme s mlékem, citronovou šťávou a dvěma lžícemi javorového sirupu. Následně náplní potřeme vychlazené těsto. Koláč dáme opět na 2 - 3 hodiny do chladu.
Pro přípravu polevy nejprve svaříme javorový sirup s vodou. Pak jej necháme trochu vychladnout a přimícháme vejce rozšlehané s kukuřičným škrobem. Za stálého míchání směs opět přivedeme k varu a jakmile začne houstnout, odstavíme ji z ohně. Vlažnou směsí přelijeme koláč a nakonec jej posypeme oříšky. Do doby podávání koláč skladujeme v chladu.
Znáte javorový sirup? Používáte jej na vaření?
Foto:
Profimedia.cz