Jedním z nejdůležitějších předpokladů našeho celkového zdraví, tělesné a psychické pohody, je dobré trávení.
Každý člověk má však jiný biorytmus, a tak je pro každého potřeba vyprazdňování jiná - pro někoho je normální jít na toaletu třikrát za den, pro jiného jen třikrát za týden. Není proto nutné panikařit a při srovnání s druhými hovořit hned o zácpě.
O zácpu se jedná tehdy, když se odchýlí stolice od běžného rytmu a kdy je problém provázen bolestmi a nadýmáním.
Příčiny mohou být různé, ale nejčastěji ochablost střev způsobují tyto nedostatky:
Právě stravování a špatná skladba našeho jídelníčku má velký význam pro dobré trávení a pravidelné vyprazdňování střev. Psychická nepohoda v době zkoušek, stres v zaměstnání, špatné složení jídelníčku s převahou tuků a jídel bohatých na bílkoviny a cukry jsou pro nás typické. Jíme málo zeleniny a ovoce, které jsou pro nás zdrojem užitečné vlákniny, která nutí střeva správně pracovat. Po čase, při jejím nedostatku, střeva jednoduše "zleniví". Vláknina také na sebe váže vodu a je-li vlákniny nedostatek, ve střevech se jen velmi málo tekutin zadrží a tlusté střevo se tak nemůže naplnit natolik, aby vyvolalo nucení na stolici. Trvá to pak delší dobu a interval mezi vyprazdňováním se tak prodlouží. Proto je důležité vyvážené složení naší stravy.
Při zamyšlení nad tím, jaký je náš životní styl, dojdeme k závěru, že po většinu času sedíme. V dopravním prostředku na cestě do práce a z práce, u psacího stolu, u počítače, u pokladny v bance nebo obchodě, ale i doma u televize nebo nad knihou. Snížená tělesná aktivita podporuje nárůst hmotnosti a vznik nejrůznějších poruch látkové výměny včetně ochabování trávicího traktu. Připočítáme-li podíl psychiky, stresu a starostí, pak u citlivých lidí získáme právě ty faktory, které vyvolávají zácpu nebo naopak průjem.
Pro řešení problémů se špatným trávením je nutné od základu změnit jídelníček a více konzumovat celozrnné výrobky (černý chléb, ovesné vločky, zeleninu a čerstvé ovoce). Je vhodné se vyhýbat sladkostem a bílému pečivu, sladkým nápojům. Denně vypít dostatek tekutin - vody, minerálky, bylinného čaje a čerstvých ovocných šťáv bez cukru. Nemalý význam má zvýšení pohybové aktivity. Denní chůze, pravidelné svižné procházky. Výměna jízdy výtahem za chůzi do schodů je samozřejmě také zdraví prospěšná. Při vhodném počasí jízda na kole, večerní procházky a víkendová turistika, vyhýbání se stresu, umění relaxovat - to vše vede k řešení problémů se špatným trávením, ale také k lepší celkové odolnosti organismu.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena