Nápoj údajně vznikl již v roce 1825 v Indii, díky britským kolonizátorům. Mnohými oblíbenému nealkoholickému nápoji dodává zvláštní příchuť chinin. Samotný chinin je prý něco tak nechutného, že bylo nutné jej zředit a ochutit, a tak vznikl první tonik.
Chinin je přírodní alkaloid s řadou pozitivních vlastností. Britové jej pili kvůli prevenci před tropickými chorobami, slovo tonic totiž přeloženo do češtiny znamená "posilující lék". Působí proti bolestem a horečce, v tropických oblastech se považuje za antimalarikum, i když spíše jen tlumí symptomy této nemoci. Jeho pozitivní vlastnosti byly popsány již v 17. století, kdy s jeho pomocí léčili peruánští indiáni.
Chinin je ve velkém množství obsažen v kůře chinovníků, ale také v dostupnějších rostlinách rodu Remijia, ze které se nyní vyrábí tonikové nápoje, někteří dokonce k výrobě používali syntetický chinin. V dnešní době se ovšem razí trend návratu k přírodě a přírodním surovinám, proto řada výrobců staví propagaci nápoje na tom, že je obohacen jedině přírodním chininem. Jeho množství je však v dnešních nápojích po medicínské stránce bezvýznamné. Udává se, že je až 200 krát menší než v původním indickém toniku. Ovšem pokud vás bude trápit zvýšená teplota, můžete sami vyzkoušet, zda na vás bude působit.
Nejlépe si tonik rozumí s vodkou a ginem, obzvláště pokud se jedná o toniky s citronovou příchutí. Britští obyvatelé Indie vymysleli nestárnoucí mix ginu a toniku, protože samotný tonik nepovažovali za přílišnou delikatesu. Dnešní toniky jsou ovšem o mnoho jemnější, doplněné kofeinem a také doslazované, než ty před stovkou let. Přesto jsou častými doplňky koktejlů. Oblíbené jsou s karlovarským bylinným likérem nebo s fernetem, tequillou a kubánským rumem.
Pokud si necháte nápoj namíchat na baru s ultrafialovým zářičem, určitě si povšimnete fluorescenčních vlastností chininové vody. Mnohdy tonik září i za přímého slunečního světla.
Na závěr bychom měli zmínit, že dětem by se tonik podávat neměl. Jednak často obsahuje kofein, ale také se u dětí a rovněž u dospělých může projevit alergie na chinin, mezi jejichž příznaky patří nevolnost, zvracení, průjem a závratě.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena