Bílá, narůžovělá a někdy až rudá zrníčka, skrývající se pod tvrdší slupkou, nabízí osvěžující chuť. Bohatá přítomnost vitamínů a minerálů z něj dělá nutričně vyhledávané ovoce.
I na pohled lze poznat ovoce zralé a nepoškozené. Vybíráme pevné plody, které jsou nepomačkané, neotlačené a bez prasklin. Slupka granátového jablka by měla být zdravé barvy (od žluté po temně červenou), bez rýh, nesvraštělá a přirozeně lesklá. Zrníčka jsou sladkokyselé chuti.
S jablíčky velkými okolo 10 - 12cm se v obchodech a trzích setkáme zejména na podzim a v zimě, v letním období si je dopřáváme v podobě džusů.
Čerstvě zakoupená granátová jablka zpracováváme ihned nebo je uchováváme v chladu a suchu, takto by nám měla vydržet v neméně dobrém stavu až několik týdnů.
Granátové jablko je bohaté na vitamíny skupiny B, vitamín A, také obsahuje "céčko". Z minerálů lze zmínit vyšší obsahu zinku, magnézia, fosforu, železa a mědi. Za zmínku stojí hlavně potasium, což je minerál nutný pro správnou funkci nervových impulzů a svalové hmoty. Potasium bývá nejčastěji spojován se sportovními činnostmi. V podobě tablet a prášků společně s calciem (pyruvat) je určen pro sportovce, kdy má napomáhat ve spalování tuků a při redukci nadváhy. V granátovém jablku nalezneme potasium v čisté podobě.
Konzumací zrníček granátového jablka tělo zásobíme také taniny (rostlinné polyfenoly), které na nás působí antioxidačně a protizánětlivě. Zanedbatelná není ani vláknina, flavonoidy, kyselina jablečná a citronová.
I jedno granátové jablko za týden nám může pomoci regulovat krevní tlak, snížit riziko srdečních chorob, upravit trávení, zlepšit imunitní systém, pročistit krev a předcházet všeobecně civilizačním nemocem. Pravidelným pojídáním může být prevencí proti rakovině - zejména prsu a prostaty.
Granátové jablko je pro mnohé záhadou hlavně ve vydlabávání zrníček - řada z nás používá lžičku, ale s tou to opravdu nepůjde, navíc se tak nezbavíme bílých blanek, které jsou nahořklé chuti. Zrníčka jíme celá, to znamená i se semínky.
Plody granátovníku se užívají i k přípravě džusů - vymačkáváním šťávy a mixováním s ostatním ovocem. Granátový džus bývá součástí nealko i alko nápojů, long drinků a nejrůznějších koktejlů. Do drinků se často přidává v podobě známé grenadiny - sytě červeného sirupu.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena