Mezi nejvyhlášenější kuchyně světa patří bezpochyby italská. V následujících řádcích se dozvíte, co je pro italskou gastronomii typické, čím se vyznačuje a bez jakých potravin se neobejde.
Itálie je jižanský přímořský stát a tudíž se od něj vyvíjí i to, co je pro takovou zemi typické - mnoho ovoce, zeleniny a plodů moře. Základem této kuchyně jsou receptury, které jsou typické pro jednotlivé své regiony a provincie. Nejdůležitějším pravidlem pro přípravu pravého italského pokrmu jsou typické ingredience využívané podle sezónnosti. Italové si totiž zakládají na přípravě pokrmů z čerstvých potravin. Není to jistě vždy úplným pravidlem, nečerstvé potraviny, které rádi a často používají, jsou sterilovaná rajská jablka, sušené těstoviny, různé předem připravené kořenící směsi. Ovšem italští kuchaři a hospodyně si zakládají na používání zásadně čerstvé zeleniny, ovoce a masa. Důležité pro pravé italské jídlo je dodržení tradiční receptury a využití potravin pěstovaných v určitých oblastech. Příkladem můžeme uvést pesto (světoznámý bazalkový přeliv na těstoviny).
Pokud nepoužijeme pravou bazalku pěstovanou v oblasti Albenga v Ligurii, kde bylo pesto poprvé připraveno, pak nebude pesto mít nikdy tu správnou italskou chuť. K jeho výrobě je potřeba také kvalitní olivový olej, a když na pravé pesto, tak tedy také pravý ligurský olivový olej.
Původnost použitých potravin je opravdu velmi důležitá.
Základním typickým znakem pro výtečnou italskou kuchyni je jednoduchost a charakteristická chuť a vůně. Převážná část receptů je zdravá, pro všechny však platí, že je chutná a lehká. Kuchařští géniové z Itálie si zakládají na přirozenosti jednotlivých surovin potřebných pro přípravu těch největších kulinářských kousků. Výtečnost pokrmů spočívá v přepečlivé kombinaci jednotlivých ingrediencí. V přípravě jídel od jednoduchých až po ty nejsložitější. Ctí smysl pro detail a již odedávna se řídí heslem "jíme očima", takže si dávají záležet také na tom, aby servírované pokrmy byly nejen výtečné, ale aby učarovaly i svým pečlivě upraveným vzhledem.
Extra panenský olivový olej (lisovaný za studena z pravých italských oliv), mořská sůl (jemná i hrubá), rajská jablka (čerstvá, konzervovaná - loupaná a sušená nakládaná v oleji), ochucené octy, vinné octy (neznámější je balsamico), čerstvé, sušené nebo nakládané houby. Ze sýrů zejména parmazán, čerstvé sýry vyrobené podle tradičních italských receptur. Zelenina (podle sezóny), velmi využívána celoročně je žlutá a červená cibule, česnek.
Dále také musíme zmínit tradiční zelené a černé olivy a slané nebo nakládané kapary. To co nás asi nejdříve napadne, když se řekne italské pokrmy, budou jistě těstoviny. Ty se dělí na dva základní druhy, a to čerstvé a sušené, vyráběny jsou v mnoha rozličných tvarech, z nichž určité tvary jsou vhodné pro většinu pokrmů z těstovin, ale z některých lze připravit pouze jeden druh jídla, i když s různými příchutěmi (lasagne). Italové často a rádi používají ve své kuchyni velmi zdravé luštěniny. Nesmíme zapomenout ani na pravou italskou pizzu.
Třeba takové rizoto je typický italský pokrm, pochopitelně se neobejde bez rýže, nejznámější je arborio. Italská kuchyně je též známá používáním bylin na dochucování. Nejčastěji používané bylinky jsou: bazalka, rozmarýn, šalvěj, feferonky, tymián a petrželová nať. Své pokrmy koření šafránem, pepřem, skořicí a hřebíčkem, pro pikantnost občas přidají malé množství chilli. Při pečení využívají zejména čokoládu, hladkou mouku a kukuřičnou mouku, kávu a ořechy.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena