Pro někoho známá sladká pochutina, pro někoho pojem, který neví, kam zařadit. Stačí zamířit do obchodů s racionální výživou a vybrat si příchuť.
Přestože většina Čechů dává stále přednost typické místní stravě, začíná se u řady lidí objevovat zájem o zdravý životní styl. Kromě méně energičtější stravy, výběru některé z mezinárodních kuchyní, dochází i k častějším nákupům v obchodech se zdravou výživou a bio produktů. Máme-li rádi sladké, můžeme si pochutnat třeba na chalvě.
Chalva je hodně sladkou přírodní pochoutkou. Základní surovinou jsou rozemletá sezamová semínka (tzv. sezamová pasta tahini), smíchaná s medem. Další variantou výroby chalvy je směs ze slunečnicových semínek, oslazených cukrovým sirupem. Díky kvalitním přírodním látkám se dá říci, že je vydatným zdrojem vitamínů, stopových prvků i proteinů a sacharidů. Chalva se pyšní vysokým obsahem železa, hořčíku a draslíku. Protože je připravována bez konzervačních látek a chemických procesů, doporučuje se chalva i dětem a sportovním nadšencům.
Sezamová chalva je rychlým zdrojem energie a má vysokou energetickou hodnotu. Pravidelnou konzumací lze docílit i přírůstku hmotnosti, tedy je-li naším cílem přibrat. Máme-li problémy s váhou, měli bychom si hlídat přijaté množství chalvy jakéhokoliv druhu. Samozřejmě ji nemusíme vynechat ze stravy úplně, ale dopřávat bychom si ji měli s mírou.
Turecko, Řecko, Makedonie, Tunisko nebo Egypt. A i v dalších zemích (zejména s arabskou kulturou) se můžeme setkat s chalvou jako velmi sladkým dezertem. Používá se jako doplněk do pohárů, do ovocných salátů, sice hodně sladce, ale výborně chutná i samostatně.
S chalvou se můžeme setkat v podobě balených tyčinek, je k dostání také na váhu nebo balená v umělohmotných miskách. Chalva je vlastně specialitou na způsob tureckého medu, v Tunisku se jí říká také Assida. Ve většině zemí můžeme chalvu zakoupit jen tak na ulici, rozlámanou na větší kousky.
Chalva dobře chutná v kombinaci s bílým vínem nebo sypaná čerstvě namletou skořicí.
Chalva je sama o sobě pochoutkou. Nasládlá příchuť bývá doplňována o vanilku, kakao a různé druhy oříšků, nejčastěji pistácie. Najdou se i druhy plněné sušeným či kandovaným ovocem.
Na výběr je i ruská chalva, která bývá ochucována melasou, proto není tolik sladká a dá se říci ještě zdravější.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena