Bylinky, které působí nejen na trávící ústrojí, ale také na naše srdce. Poznejte účinky čekanky, vlaštovičníku, konvalinky a dalších.
Vzdálená příbuzná máku a všudypřítomná bylina se nemá příliš čím chlubit. Drobné plátky žlutých květů snadno opadávají i při dotyku. Odtrhnutím bylinky si můžeme poškodit oděv jeho jedovatým mlékem. Vzniknou těžko odstranitelné skvrny na oděvu. Rovněž lidé s citlivou pokožkou by měli používat rukavice při sběru. Účinné látky téhle byliny mají ale velmi krátkou životnost. Je třeba používat vždy čerstvou bylinu.
Bylinka vlaštovičník větší je dobrá na žlučník a žloutenku. Pomáhá nejen při žloutence ale i písku a kamenech v žlučníku. Rovněž při podrážděnosti a bolestech žlučníku. Léčí i játra, dvanácterník, slezinu. Uklidňuje nervovou soustavu a uvolňuje křeče hladkého svalstva.
Vlaštovičník je velice osvědčeným prostředkem na bradavice, které několikrát za den natíráme jeho čerstvým mlékem. Prášek ze sušené bylinky se používá a doporučuje na špatně hojící se rány a u lidí s cukrovkou. Vlaštovičník je ale třeba používat opatrně, protože rostlina je jedovatá. Rostlina se k léčebným účelům ani nesmí prodávat. U nebezpečných rostlin je nutné dodržovat dávkování a raději užívat menší množství.
Sytě modré květy na každém stonku kvetou současně. Tyhle krásné květy můžeme najít u cest, na mezích a na pastvinách. Kvetou od začátku léta do pozdního podzimu. Bylinka nesnáší utržení, proto i když ji dáme hned do vody, velmi rychle zvadne.
Nejúčinnější je její kořen. Z čekanky je velice dobrý a hlavně zdravý salát. Má sice nahořklou chuť. Opětovně si a tato bylinka používá na nemoci jater, žlučníku a je také mírně močopudná a trochu projímá. Zlepšuje chuť k jídlu a podporuje činnost celé trávící soustavy. Používá se jako doplněk do čajových směsí při cukrovce. I lidé, kteří mají citlivý žaludek uvítají účinky čekanky. Čekanka je neškodná a může se užívat ve směsích, nebo samostatně.
Bodlák vypadá sice nesympaticky, ale jako léčivá rostlina se používal už ve středověku. Listy můžeme sbírat rukou, ale na květní bodláky je třeba dávat více pozor a nevdechovat rozprášenou drogu. Dráždí silně sliznici.
Benedikt je pro své silně antibakteriální, protivirové a protinádorové působení považován za nejúčinnější lék proti všem druhům rakoviny. Výborně léčí všechny nemoci žaludku a trávicího traktu. Tahle droga posiluje nervy a srdce. Tonizuje celý organismus a také má schopnost podporovat vylučování kyseliny močové. Silný odvar můžeme používat při bolestech u pásového oparu.
Preventivní používání bylinky působí celkově k posílení organismu v rekonvalescenci. Při vnitřním používání musíme dávat pozor při předávkování. Ženám během těhotenství se tahle droga nedoporučuje. I lidé, kteří trpí plícními chorobami, zvláště zápal plic se tahle bylina také nedoporučuje.
Konvalinku můžeme najít nejen na zahradách, ale také si ji můžeme koupit na trhu. S její krásou se spojuje i mimořádný léčivý účinek. Musíme mít ale na paměti, že celá rostlina je jedovatá, zato jako nejrychlejší působící rostlinný lék na srdce. Její působení je velice rychle, ale jen krátce trvá.
Konvalinka je určena k použití při náhlých srdečních potížích, infarktu, srdeční slabosti a náhlým srdečním problémům. Je dobré mít po ruce konvalinkovou tinkturu.
Jelikož je konvalinka silně jedovatá a také rychle působící rostlina, přesto se používá tam, kde není okamžitá lékařská pomoc. Nesmí se ale dávkování překročit a vhodná je konzultace s lékařem. Konvalinka se také osvědčila při bolestech hlavy a při posílení nervového systému.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2025. Všechna práva vyhrazena