Slyšeli jste někdy někoho, že by si stěžoval na bulharskou kuchyni? Já tedy ne. Je to zřejmě tím, že využívá širokou paletu čerstvých surovin.
Bulharská kuchyně patří mezi nejzdravější v Evropě. Částečně je inspirována jugoslávskou, řeckou a tureckou. Pokrmy jsou velmi lehké a zdravé, což je zapříčiněno celoročním dostatkem zeleniny, sladkovodních a mořských ryb. Zvláštní postavení mají i mléčné výrobky.
Masové pokrmy se připravují z libových druhů skopového, kuřecího a rybího masa, z možných úprav uveďme rožnění nebo dušení. Pestré zeleninové přílohy i čerstvé saláty zajišťuje všudypřítomný dostatek rajčat, zelí, salátů, cibule, okurek, paprik, květáků či baklažánů. Dalšími typickými přílohami jsou rýže, fazole a bílé pečivo. Bulhaři jsou samozřejmě i pěstiteli čerstvého ovoce, především jahod, jablek, melounů vodních, hroznového vína, meruněk a švestek
Samostatnou kapitolou jsou mléčné výrobky, téměř v žádném pokrmu nechybí jogurt či některý z vynikajících sýrů, například slaný sýr Sirene, který povyšuje směs zeleniny na známý šopský salát.
K dochucování jídel se používají běžná koření, jako je pepř, tymián, mletá paprika, saturejka, česnek, fenykl či petržel.
Tyto řídké jogurty Bulhaři konzumují každodenně, dodávají tak svým střevům důležitá probiotika.
Tyto nakyslé druhy polévek se připravují z masa, ryb či zeleniny a jsou dochuceny octem nebo kysaným mlékem.
Vedle čorb se zejména v létě podávají také osvěžující studené polévky z ovoce nebo zeleniny, příkladem je okurková polévka Tarator.
Zapékaný pokrm z brambor, zeleniny a masa je typický pro celou balkánskou oblast.
Vinné nebo zelné listy plněné kořeněným mletým masem a rýží.
Masové placičky nebo kuličky opékané na roštu.
Vařená směs z baklažánů, paprik a rajčat. Podává se zastudena jako salát.
Směs krájených rajčat, paprik, okurek a cibule posypaná vynikajícím sýrem sirene. U nás jej nahrazujeme fetou nebo balkánským sýrem.
Oblíbená pálenka z peckovin má dva silné konkurenty, mátový likér Menta a Mastiku kořeněnou mastixovou pryskyřicí.
Bulhaři jsou považováni za jednu z evropských vinařských velmocí. Hlavní pěstitelské oblasti se nacházejí v Podunajské nížině, v Thrácké nížině a v okolí přímořských letovisek Varna, Šumen a Burgas. V bulharských restauracích vám jistě budou nabídnuty odrůdy Merlot, Cabernet Sauvignon, Muškát či originální Melnik.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena