Černý bez je snad nejuniverzálnější léčivou bezrostlinou s prastarou tradicí. Neměl by rozhodně chybět v žádné domácnosti. Staré přísloví říká: "Před heřmánkem smekni, před bezem klekni."
Všechny části rostliny mají léčivé účinky a v minulosti se s nimi léčilo téměř všechno. Výhonky bezu se používaly na zmírnění bolesti zubů, mladé lístky smíchané s ječnou moukou léčily popáleniny a přikládaly se též na rány způsobené pokousáním vzteklého psa. Práškem z rozemletých suchých listů se zastavovalo krvácení z nosu.
Rozložitý keř nebo strom, dorůstající do výšky až šesti metrů. Má lichozpeřené, podlouhlé, vejčité listy, na okrajích nestejně pilovité. Bez kvete drobnými bílo žlutými kvítky s intenzivní vůní. Kvete od května do června. Plody jsou trsy černých kuliček velkých až 6 mm. Jejich šťáva má krvavě červenou barvu. Užívanou částí jsou květy, plody a listy.
Pochází z Evropy - Kavkazu, odkud se později rozšířil do všech světadílů, a dnes se pěstuje od Evropy přes přední Asii až do západní Sibiře spíše v mírných podnebných pásech. V České republice se vyjma nejvyšších poloh vyskytuje hojně. Zejména na okrajích lesů, pasekách, ve světlých listnatých a lužních lesích, v křovinách, podél cest, na skládkách, v zahradách, rumištích, podél vodních toků, na půdách vlhčích až dusíkatých.
Květy obsahují silice, slizy, třísloviny, glykosidy (sambunigrin a rutin), organické kyseliny (jablečnou, octovou, valerovou) a vitamin C. Plody obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny, pektin, v čerstvém stavu vitamín C, ve slupce a v semenech vitamin A a skupinu vitamínů B - B1, B2, B6, B12 a kyselinu panthotenovou. Listy obsahují pryskyřici, glykosidy, sambunigrin, sambucin a dosti velké množství vápníku.
Zápar z květů, ale i plody snižují příliš vysokou teplotu. Černý bez podporuje pocení, což je přínosem při infekcích a všech diagnózách, u nichž je nutné se důkladně vypotit. Pomáhá při neuralgických potížích - při zánětech trojklaného nervu, migrénách, bolestech periferního nervstva, bolestech páteře, ischiatické bolesti. Vysoký obsah flavonoidů má výborný účinek na pružnost cév. Pomáhá léčit praskání cév, hemeroidy a křečové žíly. Černý bez podporuje vylučování vody z těla a činnost ledvin a proto je vhodný při nemocech srdce a ledvin, vodnatelnosti, zánětech ledvin a jater. Čaj z bezinek čistí krev, zažívací orgány i ledviny. Koupele nohou z odvaru květu jsou vhodné při dně a revmatismu. Zevně se z listů i květů zhotovují obklady na vředy, vyrážky a hluboká zánětlivá ložiska.
V potravinářském průmyslu se šťávou z bezinek přibarvují červená vína nebo se přímo zkvašují na bezinkové víno. Připravují se z nich marmelády, džemy, povidla, kompoty a sirupy. Čerstvé plody jsou jedovaté, tepelná úprava ale jed neutralizuje. Květ se suší ve stínu a pokud možno rychle při maximální teplotě do 35 ° C. Sušený pak používáme k přípravě čaje, užívaného především při nemocech z nachlazení a kašli, při potních kůrách a zánětech močového ústrojí, proti nadýmání a při zánětech periferních nervů. Výluhy z květu bezu černého se používají i v kosmetice k omývání uhrovité pleti. Doporučuje se i maska z květu bezu černého, lípy a heřmánku.
1 kg černého bezu, 600 g cukru , šťáva z 5 citronů, 1 balíček petózy
Zralé bezinky zbavíme stopek a dobře propereme. Podlité malým množstvím vody je vaříme do zhoustnutí. Vmícháme cukr, citronovou šťávu, petózu a ještě chvíli vaříme, aby se všechen cukr úplně rozpustil. Horkým džemem plníme připravené čisté sklenky, uzavřeme a při 85°C sterilujeme přibližně 20 minut. Také milujete především bezinkový likér, nebo využíváte bezinky i jinak? Pokud ano, podělte se s námi o váš recept - PŘIDAT RECEPT
Vyzkoušejte třeba tyto recepty z bezu
Marmeláda z bezových květů
(doba přípravy )
Domácí bezová šťáva
(doba přípravy 30 min )
Dědečkův bezinkový likér
(doba přípravy )
Schorle spritz
(doba přípravy 10 min )
Bezové květy v kuchyni: Zkuste recept na domácí bezovou limonádu
Bezová květenství jsou snadno dostupná a lze z nich připravit široké spektrum (nejen) nápojů. Dnes to bude osvěžující voňavá bezová limonáda. FOTORECEPT vše usnadní.
Foto: Profimedia.cz
Autor:admin_vareni
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena