Bambus je exotická zelenina, u nás využívána spíše výjimečně. Jeho křehká, lahodná chuť přitom dokáže oživit pokrmy nejen orientální, ale i české kuchyně.
Bambus jsou v podstatě výhonky obrovských trav rodu Bambusa. Skládají se z kolének a článků. Průměr stébla může dosahovat až třiceti centimetrů, takové giganty jsou ale využívány pro výrobu nábytků či lodí.
Bambus roste v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky a Ameriky. Musí se rychle sklízet, jinak zdřevnatí. Stéblo některých druhů bambusu může za jediný den vyrůst až o dva metry. Po čtyřiceti dnech se růst obvykle zastaví.
Bez bambusových výhonků by snad asijská kuchyně nemohla ani fungovat. Používají se do hlavních jídel, ale i do polévek či salátů. Nejčastěji se konzervují ve slaném nálevu nakrájené na nudličky. Pro svou křehkost a vynikající chuť jsou čím dál tím oblíbenější nejen v zemích, odkud pocházejí, ale také v Evropě a u nás. Nebojte se přidat bambus i do takových jídel jako je lečo, rizoto, čína nebo zeleninová polévka.
Bambusové výhonky nakrájené na menší kousky (asi 5 cm) se vaří ve vodě ochucené solí, sójovou omáčkou a saké. Vařte minimálně 15 minut. Pokud seženete čerstvé výhonky, vařte je ještě důkladněji - obsahují totiž některé škodlivé látky, které jsou ale odbouratelné právě vařením.
Bambusové výhonky jsou zdrojem bílkovin, vitamínů (především C a B), minerálů a sacharidů. Kyselina křemičitá, nazývaná též bambusový cukr, je důležitým lékem na astma. Kořeny bambusu jsou zase využívány k léčbě rakoviny.
Použití bambusu je až neuvěřitelně všestranné. Kromě jeho využití v kuchyni a medicíně slouží také jako stavební materiál, materiál pro výrobu nábytku, vyrábějí se z něj hudební nástroje, tkaniny, rohože, papír i alkoholické nápoje. Obilky bambusu se často melou na mouku.
Foto: Profimedia
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2025. Všechna práva vyhrazena