Dieta podle Dr. Atkinse je již dlouho hitem nejen v Hollywoodu. Je ale opravdu tou nejlepší cestou ke štíhlé linii?
Poslední týdny se blíží do doby, než odhodíme teplé svršky a tělo odhalíme nejen slunečním paprskům, ale také zvídavým zrakům okolí. Po hubnoucím boomu se začátkem nového roku je právě duben dalším obdobím, kdy se na nás ze všech stran hrnou dietní předpisy. Začněme pěkně od A, Atkinsovou dietou.
Ve své době revoluční způsob stravování vymyslel americký kardiolog Robert Atkins již v 70. letech minulého století. Díky tomuto stravovacímu režimu obdivujeme těla řady amerických hereček, jako je Jennifer Aniston nebo Demi Moore. Dnes Atkinsovi dědici provozují úspěšnou společnost, která vyrábí potraviny přímo určené pro tuto dietu. Na druhé straně pekaři pláčí nad snižujícími se výdělky, Atkinsona totiž držel snad již každý Američan.
Dieta využívá principu příjmu nízkého množství cukrů - karbohydrátů. Jejich množství by po první dva týdny diety nemělo překročit 20 gramů denně, později se může něco málo přidat. Atkins tvrdil, že vyšší příjem cukrů znamená, že část jich spotřebujeme na tvorbu energie, ale část se jich také přemění na tuky, které se uloží do podkoží. Konzumace pouhých 20 gramů denně dle něj zajistí, že se zbývající potřebná energie pro funkci metabolismu začne přeměňovat z tuků.
Při této dietě není určeno, kolik jídla a kdy sníst. Člověk jen nesmí mít hlad a poslední jídlo konzumovat kolem 20. hodiny večer. Atkins také určil některé potraviny, které se mohou nebo naopak nesmí při dietě konzumovat
Vejce, maso, ryby, mléko, mléčné výrobky, vaječné těstoviny, olej, většina druhů zeleniny, některé druhy ovoce, houby, kvalitní čokoláda s vysokým procentem kakaové složky
Bílé pečivo, semolinové "bezvaječné" těstoviny, brambory, rýže, kukuřice, mrkev, hrách, banány, sušené ovoce, ananas, cukr, med, slazené nápoje, káva, alkohol
Ti, kteří dietu vyzkoušeli, tvrdí, že skutečně lze s její pomocí rapidně zhubnout, ovšem je zde i několik ALE. Dieta patří mezi ty, které jsou po ukončení následovány jojo efektem. Nedostatek sacharidů tělo neúměrně zatěžuje a zanáší játra a ledviny škodlivými metabolity. V podstatě neomezená konzumace vajec a masa si nejspíše negativně pohraje i s hladinou cholesterolu. Nedostatek cukrů nám bude chybět zejména při sportu.
Atkinsovu dietu tedy jednoznačně doporučit nemůžeme, ale částečně bychom se jí mohli inspirovat tím, že omezíme jednoduché cukry v podobě bonbonů, sušenek a sladkých moučníků.
V příštím článku se podíváme na další dietu, která se těší velké důvěře a navíc ji doporučuje i široká lékařská obec. Seznámíme se s tím, kterak počítat kalorie a jak si určit potřebný energetický příjem.
Foto: Profimedia
Autor:Vilienka
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena