Oblast jihovýchodní Asie je rájem kuchařů a gurmánů. Jídlo je zde uměním a gastronomie filosofií; chutě jsou důvtipně smíchány a prezentace jídel velmi okázalá. Nechte se inspirovat !
Každá z asijských zemí má vlastní gastronomickou historii a věhlasná jídla. Kuchyně těchto zemí mají společné suroviny, koření a odlišují se více méně historickým vývojem, politickými vlivy okolí (kolonizace, migrace obyvatel) a hlavně náboženstvím. Například v Indonésii a Malajsii, kde převládá Islám, je z potravy vyloučeno vepřové maso. Potrava v každém regionu samotných jednotlivých zemí se odlišuje podle místních klimatických podmínek (horské, přímořské, pralesní oblasti apod.) a movitosti a vyspělosti obyvatel. Velký vliv na kuchyně jihovýchodní Asie měla Čína z východu (wok, nudle) a Indie (kari) ze západu. Snad největší dopad měla událost ze 16. století, kdy Portugalci přivezli z Ameriky chilli papričky, které si získaly velkou oblibu. Pěstují se a poskytují zdejším jídlům příslovečnou ohnivost.
Typické pro všechny kuchyně jihovýchodní Asie je, že nezná chody, tedy postupné přinášení jednotlivých jídel v pořadí, jako u nás. Všechny pokrmy jsou servírovány najednou, host je má všechny před sebou a vybírá si ten pokrm, na který má chuť. Kdykoliv se k němu může vracet. Stejně tak jako v čínské kuchyni i zde kuchař, nejčastěji žena v domácnosti, usiluje o harmonickou rovnováhu mezi vzhledem, teplotou, vůní a sladkou, kyselou, slanou a hořkou chutí pokrmů.
V Thajsku se během stolování používá lžíce a vidličky a jen omezeně nůž (vše je již nakrájeno na přiměřená sousta), v Indonésii, Malajsii a Singapuru jedí lidé rukama (pravou rukou) a lžíce je používána k jen k naložení pokrmu před hosta. Vietnam je jediným regionem oblasti, kde se jí hůlkami.
Vyjma Filipín a Singapuru nejsou během stolování podávány dezerty ve smyslu, jak je známe my. Objevují se opravdu jen zřídka, jídlo je však vždy doplněno spoustou čerstvého ovoce. Těžká sladká potrava se podává jen při speciálních příležitostech.
Mezi typické přísady asijských jídel patří hlavně sójová omáčka, dezertní víno na vaření (Saho-sing, Mirin), Gomašio, což je směs seznamu a soli rozmělněná v Suri-baši (třecí japonská nádoba), rýžový ocet Su, Miso pasta, čínské houby, přírodní výtažek "Wei-su". Z koření je to zázvor, chilli, pepř, česnek, galgán, tamarindová pasta, skořice, anýz. Taktéž různé byliny a další dochucovací přísady, které jsou "srdcem" i "duší" této kuchyně, zajišťují nenapodobitelný charakter pokrmu, jeho zvláštní chuť, zajímavé podtóny, pozoruhodné příchutě a odstíny vůní.
Jsou nepostradatelnou součástí asijského jídelníčku. To platí především pro Čínu, Japonsko, Koreu a jihovýchodní Asii. Například v Číně, Malajsii a Thajsku se kuřecí polévka podává někdy i k snídani! Východní předkrmy obvykle neobsahují mnoho tekutin, například velmi známé "jarní závitky"v mnoha chutích i tvarech, které se zabalují do placek nebo rýžového papíru, se zde prodávají jako občerstvení.
Při přípravě orientálních jídel je základním nástrojem, bez kterého se neobejdeme. Jedná se o nepříliš hlubokou kovovou nádobu na vaření. Má mísovitý tvar a je opatřena buď jednou dlouhou dřevěnou rukojetí nebo dvěma kulatými, většinou kovovými uchy proti sobě na bocích nádoby.
V asijské kuchyni hrají tyto potraviny významnou úlohu. Často bývají doplněny například různými druhy sýra ze sojových bobů zvaného "tofu", popřípadě tenkými kousky kuřecího a vepřového masa. V pokrmech připravovaných ve woku slouží tofu, které má neutrální chuť, jako přísada, která na sebe váže chuti ostatních surovin. Sója patří k nejčastěji pěstovaným plodinám v této oblasti a uplatňuje se hlavně jako luštěnina nebo jako surovina pro přípravu sójové omáčky. Na Dálném východě se pěstuje a konzumuje několik druhů rýže. Zdejší lidé dovedli pěstování rýže v různých klimatických podmínkách k dokonalosti a způsoby její úpravy odpovídají jejich individuálním potřebám. Vařená rýže bez chuťových přísad se podává jako příloha, která dává vyniknout chuti hlavního jídla a také uklidňuje žaludek. Rozšířené jsou také rýžové nudle. Z mouky mleté z "vigny mungo" se připravují průsvitné "skleněné" nudle, známé v Číně pod názvem ša-che a v Japonsku pod názvem harusame, které mají rovněž široké použití.
V jídelníčku těchto národů mají nezastupitelné místo. Jsou zde stálou součástí jídelníčku. Je jich všude dost a zároveň jsou i zdraví prospěšné. Ve woku se upravují různým způsobem - vaří se v páře, smaží se ve vysoké vrstvě oleje, nebo se prudce opékají na malém množství tuku s dalšími surovinami a omáčkami. Japonsko je proslaveno pokrmem nazývaným "sušija - suši". Tento pokrm patří k typickým japonským specialitám, jehož základem jsou plátky syrového rybího masa. Je to však pouze jeden z mnoha rybích pokrmů, které se tady připravují.
V těchto zemích je poměrně drahé a konzumuje se ho mnohem méně než v západních kulturách. Připravuje se však mnoha rozmanitými způsoby - marinované nebo ochucené různým kořením a v kombinaci s jinými lahodnými chutěmi. V Malajsii se maso vždy dobře koření. Nejčastěji se zde konzumuje kuře - marinované, grilované nebo narychlo smažené či naopak pomalu vařené ve woku jako kari. V Číně se drůbeží, jehněčí, hovězí i vepřové maso ve woku prudce opéká za stálého míchání nebo vaří v páře a podává se s různými chuťovými přísadami a omáčkami, hlavně sójovou nebo ústřicovou. V Japonsku se konzumuje jen málo masa, většinou marinované a prudce opečené, nebo pomalu vařené v polévce.
Prakticky se jedná o mořské řasy: jsou bohatým zdrojem minerálních látek( vápník, hořčík, železo, jód, sodík), skvělým dodavatelem vitamínů (A, B1, B12, C) a nositelem lehce stravitelných bílkovin a uhlovodanů. Díky svému složení čistí krev, působí zásadotvorně, napomáhají při rozpouštění usazenin tuku a hlenu, který se tvoří nadměrnou spotřebou masa, mléka, mléčných výrobků a cukru. Výrazně se podílejí na snižování cholesterolu. Klíčový minerál jód stimuluje funkci štítné žlázy, která ovlivňuje vývoj a růst dětí, působí na nervový systém a reguluje energetickou hladinu našeho těla. Mořské řasy odnímají z těla těžké kovy, včetně olova, rtuti. K pokrytí denní dávky jódu a dalších minerálů si stačí upravit zhruba 4 cm Kombu, Wakame nebo jiné řasy.
Asijská kuchyně je opravdu chutná a velmi rozmanitá. Pokud patříte ke gurmánům nebo byste rádi vyzkoušeli něco nového a netradičního, pak určitě neváhejte a zkuste si zpestřit jídelníček některým voňavým asijským pokrmem. Určitě nebudete litovat.
Foto: Profimedia.czAutor:admin_iva
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2025. Všechna práva vyhrazena